01-02-2021
Daikin’den Devrim Niteliğinde Teknoloji: VRV IV+

Daikin’den Devrim Niteliğinde Teknoloji: VRV IV+

Çevreye duyarlı üstün teknolojileriyle fark yaratan Daikin, ENER LOT21 uyarınca daha yüksek verimlilik sağlamak amacıyla tasarladığı yeni VRV IV+ dış üniteleri sektörle buluşturdu. Devrim niteliğinde değişken soğutucu akışkan sıcaklığı teknolojisiyle hem inverter kompresör devrini hem de soğutucu akışkan sıcaklığını sürekli ayarlayarak yüksek verimlilik sağlayan VRV IV+ dış üniteleri, kullandığı R32 soğutucu akışkan ile çevreci bir ısı pompası olma özelliği taşıyan 3’üncü Nesil Altherma ısı pompasının özelliklerini ve Sakarya fabrikasında hayata geçen GES sisteminin yarattığı katma değeri, Daikin Türkiye Ceo'su Hasan Önder ile konuştuk.

 

Yenilikçi çözümleriyle iklimlendirme sektörünün öncülüğünü yapan lider firmalardan birisiniz. Günümüzde hızla değişen ihtiyaçlara hızlı çözümler sunabilmek adına sektöre yenilikçi ve ürün ve hizmetler sunuyorsunuz. Bu hizmetlerden biri olan Daikin App’ten ve uygulamanın müşteri memnuniyetine sağladığı katkılardan bahseder misiniz?

Daikin App ile teknolojiden yararlanarak yetkili servislerimizin elini güçlendirmeyi amaçladık. Yetkili servisler arızayı gidermek için gittikleri mahallerde sonuca ulaşamadıklarında Daikin App ile arızalı cihazın video ya da fotoğrafını merkezdeki ekip arkadaşlarıyla paylaşıyor ve gerekli yardımları alarak cihaz sorununu anında çözebiliyor.

Daikin App, mobil desteğin yanı sıra tüm ürün gruplarına ilişkin teknik bilgileri, videoları ve eğitimleri de bünyesinde barındırıyor. İnteraktif bir rehber olma özelliği taşıyan uygulama, tüm arıza kodlarına anında çözüm üretirken, servis elemanını adım adım yönlendirebiliyor. Daikin Türkiye’nin sorumlu olduğu çevre ülkelerdeki servis gücüne destek sağlamak amacıyla Rusça dil seçeneğine de sahip.

 

 

 

"GES projemizle 3 ayda 900 bin ton CO2 salımını engellerken, 26 bin ağacı kurtardık"

 

Sakarya’daki fabrikanızda Temmuz 2020’de Güneş Enerjili Sistemi devreye aldınız. Küresel ısınma ve iklim değişikliği tehlikesinin günden güne arttığı bir çağdayız. Enerji verimliliği ve enerjinin doğal kaynaklardan üretimi konusu da sektörümüzdeki önemli bir gündem maddesi. Buradan yola çıkarak, yeni yatırım, Daikin bünyesindeki üretim süreçlerine, ülke ekonomisine ve çevreye nasıl bir katkı sağlayacak?

Daikin olarak üretimden lojistiğe, ürünlerimizin satışından kullanım ömrünün sonuna kadar her adımda sıfır karbon emisyonunu hedefliyoruz. Bu amaçla fabrikamızda sürdürülebilir enerji kaynaklarından faydalanabilmek üzere hayata geçirdiğimiz GES projemiz beklentilerin üzerinde bir performans yakaladı.

Bu projeyi Daikin’in kurum kültürünün önemli bir parçası olan çevre misyonu ve yenilenebilir enerji kaynaklarına olan bağlılığının bir göstergesi olarak görüyoruz. ‘İnsana değer, çevreden başlar’ mottosuyla hareket eden bir markayız. Bir GES projesi uygulayarak Daikin’in çevre misyonunu hayata geçirirken maliyetlerimizi de daha kontrol edilebilir hale getirmeyi amaçlamıştık. Yatırım maliyeti 3 milyon dolar olan GES projemizle 5.760 kWp güç üreterek fabrikamızın enerji ihtiyacının büyük bölümünü karşılıyoruz.

Şubat 2020 tarihinde yapımı başlayan projemiz, Temmuz ayında devreye alındı ve 3 aylık periyotta yüzde 118 oranında elektrik üreterek beklentilerin üzerinde performans yakaladı. Bu rakam 3 bin 440 hanenin 3 ayda harcadığı miktara eş değerde. Projemiz sayesinde sadece 3 ayda 900 bin ton CO2 salımını engellerken, 26 bin ağacı da kurtarmış olduk. Bundan sonraki yatırımlarımızda da çevre faktörü her zaman öncelikli olacak.

 

"Inverter kompresör devri ve soğutucu akışkan sıcaklığı sürekli ayarlanarak yüksek verimlilik sağlanıyor"

 

ENER LOT21 uyarınca daha yüksek sezonsal verimlilik değerleri sağlamak amacıyla tasarlanmış yeni VRV IV+ dış üniteleri pazara sundunuz. Yeni ürününüz, değişken soğutucu akışkan sıcaklığı teknolojisi (VRT) ve “basınç ayarlama portu” na sahip olması gibi özellikleriyle öne çıkıyor. VRT teknolojisi ve geri basınç kontrolü nedir? Bu özellikler sektörde nasıl bir fark yaratıyor?

Gelişmiş araştırma ve geliştirme faaliyetleri Daikin’in üstün teknolojilerini eşsiz kılmaya devam ediyor. İklimlendirme cihazları yıl içinde genelde kısmi yük altında çalışırlar, VRV IV+ dış ünitelerinin kalbi yeni Daikin Scroll kompresör, soğutma ve ısıtma sezonu boyunca kısmi yüklerde yüksek performans sağlamak için yeniden tasarlandı. Devrim niteliğinde değişken soğutucu akışkan sıcaklığı teknolojisi (VRT) sayesinde VRV IV+ hem inverter kompresör devrini hem de soğutma ve ısıtma modunda soğutucu akışkan sıcaklığını sürekli ayarlayarak daima en yüksek verimlilikte çalışıyor.

Düşük yük işletimi sırasında ortaya çıkabilecek en önemli sorun, yüksek basınç tarafından alçak basınç tarafına soğutucu akışkanın sızması ve buna bağlı verimlilik kaybı yaşanmasıdır. Ortaya çıkan bu sorunun nedeni, kompresörün hareketli kısmının (hareketli scroll) sabit kısmına (sabit scroll) yeterince basınç uygulayamıyor oluşudur. Daikin’in geliştirdiği yeni kompresörün sahip olduğu “basınç ayarlama portu” bu soruna kökten çözüm getirerek verimlilik ve tasarruf sağlıyor.

Çevreci ve enerji verimli bir sistem olan, apartman dairelerinden büyük ticari binalara kadar geniş bir alanda kurulumu mümkün olan ısı pompalarının pazardaki güncel durumu ve gelişme potansiyeli konusunda ne dersiniz? Bu çerçevede 3’üncü nesil R32’nin kullanıldığı Altherma ısı pompalarınızdan da bahseder misiniz?

Pandemiyle birlikte değişen hayat şartları tüketicileri yeni arayışlara zorluyor. Sokağa çıkma yasakları, 65 yaş üstü vatandaşlara getirilen kısıtlamalar, birey izolasyonunun önem kazanması gibi konular müstakil konutlara yönelimi artırırken, bu tür meskenlerin iklimlendirmesi de ‘ısı pompaları’ sayesinde sorun olmaktan çıkıyor. Dünyada yaygın olarak kullanılan ısı pompaları, ısıtma-soğutma ve kullanım sıcak suyu eldesine yeni bir boyut getirerek kullanıcıya büyük bir avantaj sağlıyor. Geleceğin teknolojisi olarak gösterilen ısı pompaları hem çevreci özellikleri hem de sağladığı yüksek tasarruf ve mükemmel konfor ile tüketicinin yeni gözdesi haline gelirken özellikle doğalgazın olmadığı mahallerde mükemmel bir çözüm olarak öne çıkıyor.

3’üncü Nesil Altherma Isı Pompası, kullandığı R32 soğutucu akışkan ile çevreci bir ısı pompası olma özelliği taşıyor. R32 soğutucu akışkan, R410 akışkanına göre birçok üstünlüğe sahip. R410 akışkanına göre GWP (Global ısınma potansiyeli) etkisi 3 kat daha azdır. Isıl iletkenliği daha yüksek olan R32 soğutucu akışkan yüksek COP (verimlilik) değerine sahiptir. Daha düşük yoğunluğa ve vizkositeye sahip olması nedeniyle daha akıcıdır. Bu özellik borulardaki basınç kayıplarını daha düşük seviyede tutar. Yüzde 30 daha az gaz şarjı gerektirmesi tasarrufu da beraberinde getirir. Tek bileşenli akışkan olması nedeniyle servis verilebilirliği daha kolaydır.

 Yükleniyor...
Yükleniyor...