07-04-2021
Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici: "Türkiye’de ve Dünyada Nitelikli Mimari Projelerin Çözüm Ortağıyız"

Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici: "Türkiye’de ve Dünyada Nitelikli Mimari Projelerin Çözüm Ortağıyız"

Saray Grup, geliştirdiği alüminyum kapı, pencere, cephe ve küpeşte sistemleri, panjur ve kepenk sistemleri, kompozit paneller, PVC kapı ve pencere sistemleri ile yurt içi ve yurt dışında nitelikli mimari projelerin çözüm ortakları arasında yer almayı sürdürüyor.

 

 

40 yılı aşkın süredir inşaat sektörünün önde gelen liderlerinden Saray Grup, geliştirdiği alüminyum kapı, pencere, cephe ve küpeşte sistemleri, panjur ve kepenk sistemleri, kompozit paneller, PVC kapı ve pencere sistemleri ile yurt içi ve yurt dışında nitelikli mimari projelerin çözüm ortakları arasında yer almayı sürdürüyor. Bugüne kadar nano kompozit panel, SARAYBOND ve SARAY A2 yangına dayanıklı kompozit panel, Alüminyum Cotta dış cephe kaplama malzemesi gibi birçok yeniliği Türkiye’de ilk kez pazarla buluşturan Saray Grup, anlaşmasını imzaladığı ekstrüzyon presi ile ürün kapasitesini artırmayı hedefliyor. Güncel gelişmeleri Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici ile konuştuk.

 

Modern mimari projelerin ihtiyaç duyduğu spesifik alüminyum mimari sistem çözümlerini sektöre sunuyorsunuz. Özellikle geometrik açıdan zorlu yapılarda alüminyum sistemler tasarım açısından ne gibi kolaylıklar sağlıyor?

Köklü ve yenilikçi bir sanayi kuruluşu olmamız, standart yapıların yanında, sıra dışı strüktürlere de en etkili sistem çözümlerini sunmamızı sağlıyor. Mimari ofislere ve yatırımcılara cephe tasarımından uygulamasına tüm aşamalarda teknik destek veren proje ve Ar-Ge birimlerimiz, her türlü yapı tipine özel cephe çözümleri sunuyor.

Değişen trendler ve yaşam şekillerine paralel olarak kendini yenileyen mimari alüminyum sistemler hem geri dönüşümlü ekolojik ürünler olması hem de tasarımcıların aradıkları estetik görünüme daha kolay ulaşmalarına imkan tanıyan şekillenebilir yapısı ile günümüzde projelerin vazgeçilmez öğesi konumuna geldi. Farklı yapı türlerinin ihtiyaçları ve uluslararası standartlar doğrultusunda tasarlanan bu sistemler, kullanıcılara maksimum konfor ortamı sunmayı hedefliyor. Mimari bakış açısıyla uygulanan giydirme cephe sistemlerinde alüminyum, yapının dış kabuğunu meydana getiren ana bileşen olarak kritik öneme sahip. Cephe tasarımlarıyla kimlik kazanan yapılar, diğer projelerden ayrışarak kentin yeni simgeleri haline geliyor.

“Pandemi döneminde ortaya çıkan yeni bir ihtiyacı karşılamak üzere, sektördeki deneyimimizi farklı bir noktaya taşıyarak Luxial Mobil Ev’i geliştirdik”

İnşaat sektörü, gelişimin ve inovasyonun hiç durmadığı bir sektör. Bu sektörün önemli oyuncularından biri olarak sizler de gücünüzü Ar-Ge'den alıyorsunuz. Gerçekleştirmiş olduğunuz güncel Ar-Ge çalışmaları var mı?  Sektöre sunduğunuz veya sunmayı hedeflediğiniz yeni ürünler varsa bunlardan bahseder misiniz?

Yıllık bütçemizin yaklaşık %5’ini Ar-Ge’ye ayırarak katma değeri yüksek ürünlere imza atıyor, yeni teknoloji ve ürünlerin sektöre kazandırılmasında aktif rol oynuyoruz. Bugüne dek nano kompozit panel, SARAYBOND ve SARAY A2 yangına dayanıklı kompozit panel, alüminyum cotta dış cephe kaplama malzemesi gibi birçok yeniliği Türkiye’de ilk kez pazarla buluşturduk.

Son olarak, pandemi döneminde ortaya çıkan yeni bir ihtiyacı karşılamak üzere, sektördeki deneyimimizi farklı bir noktaya taşıyarak Luxial Mobil Ev’i geliştirdik. Modern tasarımı ve konforlu iç mekânı ile dikkat çeken bu mobil ev, şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenler için hem kentsel hem kırsal alanda doğa ile iç içe yeni bir yaşam tarzı sunuyor. Dayanıklı ve uzun ömürlü malzemelerden üretilen Luxial mobil ev, depremden ve olumsuz hava şartlarından etkilenmeyecek şekilde, römork üzerine tasarlandı. Üstün ısı, ses ve su izolasyonu sayesinde en soğuk havada, yaz güneşinin altında ya da deniz kenarında sunduğu konfordan ödün vermeyen bu tasarım, kullanım ömrü boyunca ekstra bakım ve temizlik gerektirmiyor. 260 cm yüksekliğindeki tavanı ile ferah bir yaşam alanına sahip mobil ev, tavan pencereleri sayesinde içeride sürekli temiz hava dolaşmasını sağlıyor. Kullanıcılar, ocaktan buzdolabına, 4 mevsim klimadan duşa, yatak örtüsünden perdeye kadar her türlü detayın düşünüldüğü Luxial mobil evi aldıkları gün içinde yaşamaya başlayabiliyor. Akılcı mimari çözümleriyle bir evde ihtiyaç duyulacak tüm donanımlara sahip Luxial mobil evde, toplam 3,2 m3 depolama alanına sahip 14 dolap ve ebeveyn yatağının altından sürgüyle çıkan bir çocuk yatağı bulunuyor. Kompakt yapısıyla pratik bir kullanım sunan mobil ev, tek dokunuşla geniş verandalı bir yapıya dönüşebiliyor. 15 metrekarelik ahşap zeminle aynı kotta tasarlanan veranda, hareket halindeyken katlanıp, evin kurulduğu yerde yeniden açılabiliyor. Güneşten etkilenmemek için evin çatısından çıkan sürgülü güneşlik de veranda gibi mobil evin standart donanımları arasında yer alıyor. Kullanıcılar, Luxial mobil evi alırken plakalı bir araç ruhsatı da aldıkları için evlerini istedikleri yere götürüp kurabiliyor.

“Doğru kapı ve pencere seçimi, binalarda enerji maliyetini düşürmede önemli bir role sahip”

Ahşap kapı ve pencere sistemleriyle karşılaştırıldığında alüminyum ve PVC sistemler özellikle yüksek katlı binalarda fiziksel koşullara dayanım ve yalıtım konusunda hangi artılarıyla öne çıkıyor?

Mimari cephe sistemlerinde olduğu gibi, kapı ve pencere sistemlerinde de inovatif çözümlerimiz ve uluslararası standartları karşılayan katma değerli ürünlerimizle fark yaratıyoruz. Doğru kapı ve pencere seçimi, binalarda enerji maliyetini düşürmede önemli bir role sahip. Biz de bu doğrultuda konut, restoran, otel, hastane gibi farklı yapı tiplerinin ihtiyaçlarına özel çözümler geliştiriyoruz. 1500 Pa su geçirimsizlik değeriyle sektörde bir ilki gerçekleştiren, yüksek yalıtım performansına sahip Smart Slide sürme sistemi ve içerisindeki odacıklı bariyer yapısıyla fark yaratan ICON84-HI kapı ve pencere sistemi, bu ürün gruplarında en çok tercih edilen sistemler arasında yer alıyor. Örneğin, İstanbul Havalimanı ana terminal binasında yer alan ve Avrupa’nın en büyük havalimanı oteli olan Airport Hotel’deki cephe ve kapı sistemlerinin üreticiliğini de biz üstlendik. Sistem tasarımını KLEIDCO Yapı Sistemleri’nin, uygulamasını Mimsa Alüminyum’un yaptığı proje kapsamında üretilen bu sistemlere havalimanının Ofis Blokları’nda da kullanıldı.

Diğer yandan, Saray Selective PVC kapı ve pencere sistemimizle enerji sorununa çözüm getirirken, gürültü ve hava kirliliğinin içeri girmesini önleyerek konforlu ve sağlıklı bir yaşam ortamlarının oluşturulmasına katkıda bulunuyoruz. Bildiğiniz gibi, yılda metrekare başına 15 kWh ve daha düşük enerji tüketimi olan binalar ‘pasif ev’ olarak adlandırılıyor. Çok sıkı bir enerji tasarrufu gerektiren pasif evlerde, yalıtılmış duvar ve çatıların yanı sıra yalıtımlı pencere ve kapı kullanımı da son derece önemli. Profilleri köpükle doldurulmuş, 3 contalı ve geniş cam boşluğu ile 3 cam kullanımına olanak sağlayan SLP Selective Plus, pasif evler için ideal bir pencere sistemi sunuyor. Uzun Ar-Ge çalışmalarının ardından piyasaya sunduğumuz yeni nesil PVC pencere sistemi Selective; 3 contalı yapısı, 76 mm kasa derinliği, damlalıklı kanadı ve 6 odacıklı profilleri sayesinde, hava geçirimi, su sızdırmazlığı, rüzgar direnci ve ısı yalıtım katsayısı bakımından alanının en üstün performans değerlerine sahip bulunuyor. Ve özel hammadde formülasyonu ile bu niteliklerini uzun yıllar koruyor.

“Alüminyum kompozit panel imalatında sadece PVDF boya kullanarak, binalarda dış cephe dayanımını ve kalitesini maksimum seviyeye ulaştırıyoruz”

Binaların dış yüzeylerinde kullanılan alüminyum giydirme cephelerin uygulaması sırasında nelere dikkat edilmelidir? Bu noktada sunduğunuz hizmetler sektörde nasıl bir fark yaratıyor?

Her projede dikkat edilmesi gereken farklı çevresel faktörler söz konusu. Su kenarında veya yoğun asit yağmuruna maruz kalan metropollerde kullanılacak kompozit panellerin, üstün korozyon dayanımı için mutlaka PVDF boya ile kaplanması gerekiyor. Yüksekliği 21,5 metreyi aşan çok katlı binalarda yangın yönetmeliği gereği A2 yanmazlık sınıfı kompozit panel kullanılması gerekir. Yoğun trafik akışının olduğu bölgelerde, ses ve ısı yalıtımı sağlayan yüksek performanslı ürünler tercih edilmeli. Diğer yandan, yapıda bulunan kat sayısı ve buna bağlı olarak oluşacak rüzgar yüküne uygun kapı ve pencere sistemlerinin seçilmesi önem arz ediyor. Projenin bulunduğu bölgenin iklim koşullarına uygun sistemlerin seçilmesi, ısıtma ve soğutma giderlerini minimize etmeyi sağlayacaktır. Ayrıca LEED, BREEAM, DGNB ve ÇEDBİK gibi yeşil bina sertifikasına aday projelerde, uygun sistemin tasarlanıp seçilmesi gerekir.

Saray Alüminyum olarak tüm bu konularda projelere özel çözümler sunuyoruz. Alüminyum kompozit panel imalatında sadece PVDF boya kullanarak, binalarda dış cephe dayanımını ve kalitesini maksimum seviyeye ulaştırıyoruz. A2 yanmazlık sınıfı SARAY A2 kompozit paneller, dünyada en uzun garanti süresine sahip PVDF boya ile kaplı olması ve yüksek yangın güvenliği ile öne çıkan ürünlerimiz arasında bulunuyor.

Halk arasında cam çatı olarak da bilinen ışıklıklar / skylight sistemleri konusundaki taleplere de inovatif çözümler sunuyorsunuz. Bu sistemlerin enerji verimliliğine ve mimari tasarıma etkisi nedir? Bu konudaki farklı taleplere çözüm sunabilmek için nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?

Çevreye duyarlı ürünlerimizle hem yeşil binaların oluşturulmasına katkı sağlıyor hem de müşterilerimize sürdürülebilir, verimli, yenilikçi çözüm ve hizmetler sunuyoruz. Bu doğrultuda geliştirdiğimiz Saray SS 60 ışıklık sistemleri de esnek kurulum avantajının yanı sıra ışık yoğunluğunu ve enerji tüketimini kontrol ederek, doğal gün ışığının yapı içine alınmasına olanak tanıyor. 

“Bu yılın başında anlaşmasını imzaladığımız ekstrüzyon presi ile ürün kapasitemizi artırmayı, yeni ürün ve sistemleri pazarla buluşturmayı hedefliyoruz”

2021 yılı Saray Alüminyum için nasıl geçiyor? Bundan sonraki süreç için belirlemiş olduğunuz pazar hedefleri nelerdir?

Sektöründe ihracat birinciliklerine sahip firmamız, alüminyum ürünlerinin %55’inden fazlasını, PVC kapı ve pencere sistemlerinin ise yüzde 98’ini ihraç ediyor. 2019 yılında 65 milyon dolar olan ihracat rakamımız, 2020 yılında 69 milyon dolara, ciromuz ise 1 milyar 33 milyon TL’ye ulaştı.

Türkiye’nin En Büyük 1000 İhracatçısı (TİM 1000) araştırmasında, bir önceki yıla göre %14 ihracat artışıyla 56 basamak birden yükselerek, ülkenin en büyük 262. ihracatçısı konumuna geldik. İDDMİB İhracatın Metalik Yıldızları ödül programında ise “Alüminyum Çubuk & Profiller” ve “Alüminyum İnşaat Malzemeleri” kategorilerinde ilk 10 ihracatçı arasında yer alarak iki ödüle birden değer görüldük.

Pandeminin neden olduğu belirsizliklere rağmen yeni koşullara hızla adapte olup üretimimize devam ettik. Uluslararası iş ortaklarımızla kurduğumuz uzun soluklu ilişkiler faaliyetlerimizi sorunsuz bir şekilde sürdürmemizi sağladı. Yeni ürün ve Ar-Ge çalışmalarımıza da ara vermeden devam ettik. Şimdi, son teknolojilere sahip üretim tesislerimizi yeni bir yatırımla daha rekabetçi hale getirmeyi planlıyoruz. Bu yılın başında anlaşmasını imzaladığımız ekstrüzyon presi ile ürün kapasitemizi artırmayı, yeni ürün ve sistemleri pazarla buluşturmayı hedefliyoruz.

 

 

 

.Yükleniyor...
Yükleniyor...