07-04-2021
Hilti’den Depremin Yıkıcı Etkilerini Azaltan Teknolojiler

Hilti’den Depremin Yıkıcı Etkilerini Azaltan Teknolojiler

Son teknoloji çözümleri ve insan odaklı yaklaşımıyla öne çıkan Hilti, geliştirdiği inovatif ürünler ve projelerle deprem farkındalığını artırmak ve kayıpları azaltmak için çalışıyor

Aktif fay hatları üzerinde konumlanan ülkemizde oluşabilecek şiddetli bir depremin can ve mal kaybına neden olmaması için deprem yönetmeliğine göre inşa edilen binalarda yaşamak ve deprem anında neler yapılacağını bilmek hayati önem taşıyor. Deprem riskine karşı öncelikle binaların yapı elemanlarını sabitleyen dübellerin ve taşıyıcı sistemlerin sağlam olması gerekiyor. İnovasyonu ve ileri teknolojisi ile inşaat sektörüne yüksek katma değerli ürünler sunan Hilti, yapı elemanlarını sabitleyen C2 sismik onayına sahip dübelleri ile depremin olası hasarlarını azaltmaya yardımcı oluyor. 1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında açıklamada bulunarak Türkiye’deki deprem gerçeğine ve yapı güvenliğine dikkat çeken Hilti Türkiye Genel Müdürü Banu Deniz Çetinkol, olası bir deprem anında gerçekleşebilecek tek hasarın bina çökmesi olmadığını belirterek alev, duman ve zehirli gazların yayılmasını dört saate kadar önleyen pasif yangın durdurucu ürünlerle doğalgaz ve elektrik kaçağı gibi sebeplerle gerçekleşebilecek yangınların olası etkilerinin önüne geçtiklerini açıkladı. Deprem konusundaki farkındalığı artırmayı hedeflediklerini ifade eden Çetinkol, bu kapsamda yerel yönetimler, AFAD ve İTÜ ile çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Türkiye’nin yüzölçümünün yaklaşık yüzde 92’si deprem kuşağında yer alıyor. Pek çok kaza riskini beraberinde getiren depremlerden korunabilmek için binaların depreme karşı güvenli bir şekilde inşa edilmesi hayati önem taşıyor. Bu noktada olası kazaların, hayati risklerin ve yaralanmaların önlenmesi için elektrik tesisatı, asansör, dış cephe gibi yapı elemanlarını sabitleyen dübellerin ve taşıyıcı sistemlerin de yeterince sağlam olması gerekiyor. Deprem sırasında doğalgaz ve elektrik kaçağı gibi sebeplerle gerçekleşebilecek yangınlara karşı ise pasif yangın durdurucu ürünlerin kullanılması önem arz ediyor. Bu önlemler alınmadığı takdirde, olası bir deprem anında bina içinde gerçekleşen bir kaza adeta domino taşı etkisiyle diğer pek çok kazayı da tetikliyor.

 

1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında açıklamalarda bulunarak Türkiye’deki deprem gerçeğine ve yapı güvenliğine dikkat çeken Hilti Türkiye Genel Müdürü Banu Deniz Çetinkol, depremi önlemenin bir yolu olmasa da hasarı önlemenin mümkün olduğunu vurguluyor. Çetinkol, “C2 sismik onaylı dübellerimiz ve pasif yangın durdurucu ürünlerimiz ile depreme karşı inovatif çözümler sunuyoruz. Yapısal analizde inşaat demirlerinin yerinin belirlenmesi, derinlik ölçümü ve boyut kesiti için beton detektörü özellikleri ile öne çıkan PS 300 ürünümüz özellikle mevcut yapıların durumunun değerlendirilmesi ve depreme dayanıklılığının ortaya koyulmasında çok önemli bir rol oynuyor.” açıklamasında bulundu.

 Yükleniyor...
Yükleniyor...