30-04-2021
"Sürdürülebilir Projeleri Önemsiyoruz"

"Sürdürülebilir Projeleri Önemsiyoruz"

Daikin Türkiye Ceo'su Hasan Önder, Daikin Türkiye olarak halen bin 500 kişiye istihdam sağladıklarını,  önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu sayıyı 2 bin 500 kişiye çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. 

Daikin'in sürdürülebilir büyümesinin sağlanmasının arkasında yatan temel felsefeyi ve gelecek planlarını içeren Çevre Raporu 2020 yayınlandı. Rapor Ar-Ge’, soğutucu akışkan politikası, üretim, satın alma, tedarik ve lojistik, sürdürülebilir şehirlere katkı, satış sonrası hizmetler, geri kazanım ve yeniden kullanım gibi konularda sektöre neler söylüyor? Bir değerlendirme yapar mısınız?

Daikin Avrupa tarafından hazırlanarak her yıl düzenli olarak hazırladığımız “Çevre Raporu”nu Mart ayında yayınladık. Daikin'in sürdürülebilir büyümesinin sağlanmasının arkasında yatan temel felsefeyi ve gelecek planlarını içeren Çevre Raporu 2020’de 2050 yılında sıfır emisyon hedefine de vurgu yapıldı. Paris İklim Anlaşması ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ışığında 2050 yılına kadar sıfır CO2 emisyonu hedefine ulaşmak için yaptığı çalışmaları anlatan raporda, 2019 mali yılında Daikin'ın konut tipi klimalardaki sera gazı emisyonlarının düşürülmesine yönelik dünya genelindeki çabaları neticesinde, normal bir yıla kıyasla 68 milyon ton CO2 eşdeğerinin azaltıldığı bilgisine de yer veriliyor. Aynı zamanda Daikin fabrikalarının performansı Yeşil Kalpli Fabrika standardı olarak bilinen şirket içi standarda dayalı olarak değerlendiriliyor. Bu yöntem hem sosyal katkıların hem de su kullanımının, enerji kullanımının, florokarbonların, atıkların ve VOC emisyonlarının azaltılması gibi çevrenin korunması çabalarının değerlendirilmesine yardımcı oluyor. Daikin, dünya genelinde R-410A yerine R-32 soğutucu akışkanlar kullanan klimaları, ısı pompalarını ve scroll soğutma gruplarını ilk piyasaya süren şirket unvanına sahip. Sadece ekipman yaşam döngülerine odaklanmak yerine bina ve şehir yaşam döngülerini dikkate alarak ve binaları daha enerji verimli ve sürdürülebilir yerler haline getirerek şehirler için değer yaratmayı hedefliyor.

Pandemi nedeniyle kapalı alanlarda ve evlerde geçirdiğimiz zamanın artması, hava temizleme cihazlarına olan talebi de artırdı. Peki hava temizleme cihazları kullanılırken nelere dikkat edilmeli? Daikin olarak bu konuda sektöre nasıl hizmetler veriyorsunuz?

 

 

Pandemi nedeniyle kapalı alanlarda daha çok vakit geçirilmesi tabii ki bir farkındalık oluşturdu ve hava temizleme cihazlarına olan talebi artırdı. Daikin markalı hava temizleme cihazlarının satışında 3 kata varan bir artış gerçekleşti. Tüketicilerin hava temizleme cihazı seçimi yaparken, dikkatli olmaları, cihazların fonksiyonları ve kalitesini iyi araştırmalarını öneriyoruz. Temiz bir iç ortam havası için yalnızca temel filtreleme teknolojisi yeterli olmayabiliyor. Bu nedenle cihaz seçerken bağımsız test kurumu onayları, yurt dışındaki test raporları mutlaka sorgulanmalı. Daikin’in üstün flash streamer teknolojili ve elektrostatik HEPA filtreli yeni hava temizleme cihazları MC55W ve MCK55W, flash Streamer teknolojisi yüksek hızlı elektronlar ile toz, polen, koku gibi istenmeyen faktörlerin moleküllerini ayrıştırarak yok edilmesi esasına dayalı olarak çalışıyo

Hava temizleme ve nemlendirmeyi bir arada sunan Daikin hava temizleyiciler, Hepa Filtre ve Streamer Teknolojisiyle öne çıkıyor. Hepa filtre ve Streamer teknolojisinden bahseder misiniz? Bu teknolojilerle hem de tasarımıyla hava temizleyiciler, kullanıcılarına nasıl faydalar sağlıyor?

Daikin’in üstün flash streamer teknolojili ve elektrostatik HEPA filtreli yeni hava temizleme cihazları MC55W ve MCK55W, flash Streamer teknolojisi yüksek hızlı elektronlar ile toz, polen, koku gibi istenmeyen faktörlerin moleküllerini ayrıştırarak yok edilmesi esasına dayalı olarak çalışıyor. Bu teknoloji sayesinde partiküller daha ilk aşamada yok olmaya başlıyor. Daikin patentli bu teknoloji, sektörün en yenilikçi ve iddialı hava temizleme teknolojisi olarak gösteriliyor. ‘flash streamer’ teknolojisi, elektrostatik HEPA filtre üzerinde tutulan zararlı maddeleri ve koku giderici filtre tarafından emilen kokuları ayrıştırıyor. Geleneksel hava temizleyicilerden farklı olarak, kolayca kirlenen ve düzenli olarak değiştirilmesi ve atılması gereken aktif karbon filtresine ihtiyaç bırakmıyor. Cihazlar için tasarlanmış filtreler 10 yıl süreyle kullanılabiliyor.

Akıllı telefonlar için geliştirdiğiniz yeni bir uygulama ile yetkili servislerinin gücüne güç katıyorsunuz. Daikin App’ten ve dijitalleşme noktasında hayata geçirdiğiniz / geçireceğiniz diğer yatırımlardan, giyilebilir ekipmanlarla teknoloji destekli teknik destek hizmet servislerinizden bahseder misiniz?

Daikin APP uygulama sayesinde yetkili servisler ihtiyaç gördüklerinde merkez ile sesli veya görüntülü olarak iletişime geçerek canlı destek alabiliyor. Böylece arıza çözümleri büyük bir hızla gerçekleşiyor. Daikin App, canlı desteğin yanı sıra tüm teknik bilgilerin, ürün eğitimlerinin de dahil olduğu ‘bilgi kütüphanesi’ni de yetkili servislerinin hizmetine sunarak müşteri memnuniyetini üst düzeye taşımayı hedefliyor. Daikin App, mobil desteğin yanı sıra tüm ürün gruplarına ilişkin teknik bilgileri, videoları ve eğitimleri de bünyesinde barındırıyor. İnteraktif bir rehber olma özelliği taşıyan uygulama, tüm arıza kodlarına anında çözüm üretirken, servis elemanını adım adım yönlendirebiliyor. Daikin Türkiye’nin sorumlu olduğu çevre ülkelerdeki servis gücüne de destek sağlamak amacıyla Rusça dil seçeneğine de sahip olan Daikin App, duyuru ve haberleri de kullanıcılarına sunuyor. Daikin Global’in dijitalleşme stratejisiyle birlikte bu alanda sektörde öncü olmasını hedefliyoruz. Bu kapsamda bayilerle iletişimi artıracak dijital projeler planlıyoruz. Daikin Türkiye Clup ile son tüketiciyle iletişim kurulacak CRM projesi ve dijital pazarlama stratejileri geliştirmek için çalışmaları sürdürüyoruz.

Büyüme ve pazar aksiyonları açısından 2020 Daikin için nasıl geçti? Bundan sonraki süreç için sektörel öngörüleriniz nelerdir?

Zor geçen pandemi sürecine rağmen 2020 devam eden projeler nedeni ile hedeflerimizi yakaladık. Daikin Türkiye olarak biz de büyümemizi sürdürürken halen bin 500 kişiye istihdam sağlıyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu sayıyı 2 bin 500 kişiye çıkarmayı hedefliyoruz. Sürdürülebilirlik projeleri bizim için çok önem taşıyor. Bu çerçevede 2030 yılında sıfır karbon emisyonu hedefimize ulaşmak için tüm gücümüzle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.Yükleniyor...
Yükleniyor...