01-06-2021
“Tüketicilerimizin En Büyük İhtiyacı, Hijyen Unsurlarını Sağlayan Ürünler”

“Tüketicilerimizin En Büyük İhtiyacı, Hijyen Unsurlarını Sağlayan Ürünler”

Manisa’daki Ar-Ge merkezinde alanında uzman mühendis ekibi ile sektöre inovasyon yaratan ürünler geliştiren E.C.A. Emas, kullanıcılarına güvenilir ve hijyenik çözümler sunma noktasında hassasiyetini koruyor. Tasarruflu pelet yakıt ile çalışan, gelişmiş kumanda sistemiyle günlük ve haftalık olarak programlanabilen, otomatik ateşlemeli soba ve kazanların yanı sıra, havadaki kuruluğu önleyerek nem dengesinin korunmasına destek olan nem hazneli panel radyatörleriyle de fark yaratıyor. Tüm bu yenilikleri, dijitalleşme ve bağlanabilirlikte sektörde gelinen son noktayı, yaz sıcaklarını hissetmeye başladığımız şu günlerde klima kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli hususları, Emas Makina Sanayi A.Ş. Pazarlama Müdürü Atakan Unan ile konuştuk.

 

11 Aralık 2019 tarihinde açıklanan Avrupa Yeşil Mutabakatı, önümüzdeki yıllarda AB’nin tüm politikalarının iklim değişikliği ekseninde şekillendirilmesini öngörüyor.  Bu değişikliklerin yakından takibi ve değişikliklere uyumun sağlanması noktasında sektöre yön veren değerli bir firma olarak nasıl adımlar atarsınız?

Avrupa Birliği’nin gündeminde fosil yakıtlı kaynak kullanımlarının 2030 yılında tamamen devre dışı kalması var. 2050 yılına kadar ise sera gazı emisyonlarının optimum seviyelerde azaltılması planlanıyor. Bu hem yaşanabilecek iklim krizine karşı bir duruş, hem de ekonomide kaynak kullanımına bağlılığa karşı bir önlem. Sürdürülebilir bir ekonomi ve gelecek için atılan doğru bir adım.

İklimlendirme sektöründeki ürünleri değerlendirdiğimizde ülke olarak çok hızlı adapte olabildiğimizi söylemek isterim. Türkiye’de bu hassasiyet her geçen gün artıyor diye düşünüyoruz. Çünkü çok doğru devlet teşvikleri ve destekleri mevcut. Ülkemizde Nisan 2018’de yürürlüğe giren ErP Yönetmeliği ile cihazlarda fosil enerji kaynak tüketiminin önüne geçmek ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için önemli bir adım atıldı. Biz de E.C.A. markamızla bu yönetmeliğe hızlı bir şekilde uyum sağladık.

Diğer yandan, iklimlendirme sektöründe artık ürünlerin enerji tasarruflu olması elzem hale geldi. Bu yüzden yenilebilir enerjiyle çalışan ürünlerin geliştirilmesi, buradaki kabiliyetin artırılması bizim ana odağımızda. Sürdürülebilir ve özellikle çevre hassasiyetini önemseyen bir firma olarak bu ürünlerin pazarda daha fazla yer etmesi, tüketicinin bunlara uygun maliyetle ulaşabiliyor olması önem verdiğimiz en önemli konulardan.

“Akıllı sistemler ve otomasyon teknolojilerinin artırılması, insan-robot etkileşiminin güçlendirilmesi yönünde dünya trendlerini sürekli takip ediyoruz”

Sektörümüz, gelişimin ve değişimin hiç durmadığı bir sektör. Mobilite, yapay zekâ, nesnelerin interneti gibi dijital teknolojiler sektöre damgasını vurmuş durumda. Ar- Ge, üretim, satış, pazarlama ve satış sonrası hizmetlerde aktivasyonu hızlandırmak adına E.C.A.  Emas olarak ne gibi atılımlar yapıyorsunuz?

Manisa’daki 1.168 metrekarelik Ar-Ge merkezimizde 30 kişilik mühendis ekibimiz projelerimizle yakından ilgileniyor. Üretim anlayışımız ile kullanıcılarımıza güvenilir ve hijyenik çözümler sunma noktasında hassasiyetimizi koruyoruz. Rekabetçi piyasada ön sırada yer almamızın en önemli sebebi sürekli güncellenen üretim teknolojisine sahip oluşumuz. Dolayısıyla tüm iş süreçlerimizi bu minvalde geliştiriyoruz.

Ürünlerimizi müşteri koşullarını simüle edilerek dört ayrı noktada çalıştırıyor ve tüm fonksiyonları Avrupa standartlarına göre test ediyoruz. Öte yandan dünyada yedi tane, Türkiye’de ise bizimle birlikte sadece TSE’de bulunan ısı ve kapasite deneyi laboratuvarına sahibiz. Ar-Ge merkezimizde kullanmakta olduğumuz sistemlerimizin ileri düzeyde akıllılaştırılması, otomasyon teknolojilerimizin artırılması, insan-robot etkileşiminin güçlendirilmesi yönünde dünya trendlerinin süregelen takibiyle sağlam adımlar atıyoruz.

Bir diğer önemli konu ise geniş bayi kanalımızın sürekli gelişim göstermesi. Bu noktada ciddi bir yönetim modeli izliyoruz. Bu sayede sektörde farklılaşıyoruz. Özellikle bayilerimizin ihtiyaç duydukları noktada eğitimlerle beslenmesi, sadakat artırıcı çalışmaların yapılması ve kampanyalar yapılması konusunda sunulan eğitimlerle kabiliyetlerinin desteklenmesi konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çünkü tüketiciye bayilerimiz vasıtasıyla erişiyoruz. Müşterilerimizin ve bizim vizyonumuzun paralel hareket etmesi büyüme hedeflerimize önemli katkı sağlıyor

 

“Doğalgazın bulunmadığı coğrafi bölgelerimizde pelet yakıtla çalışan ürünlerimiz tüketiciler için iyi bir alternatif”

Zorlu bir kış mevsimi geçirdik. Bu süreçte sizler, verimli ve doğa dostu Pelet sobaları sektöre sundunuz. Bu sobalar dekoratif açıdan, enerji verimliliği açısından, çevre temizliği açısından sektöre nasıl bir inovasyon getiriyor?

Pelet yakıtın en önemli özelliği çevre dostu ve sürdürülebilir bir yakıt tipi olması. Doğalgazın bulunmadığı coğrafi bölgelerimizde pelet yakıtla çalışan ürünlerimiz tüketiciler için iyi bir alternatif. Bu yıl pandemi sebebiyle şehir merkezinden uzaklaşmak isteyen tüketicilerimiz pelet yakıtla çalışan soba ve kazan ürünlerimize yoğun bir şekilde ilgi gösterdi. Ürünlerimiz A sınıfı enerji verimliliğine sahip. Teknolojik donanımına ek olarak modern dizaynı ve minimal boyutları ön planda.

Otomatik ateşleme sistemi ve ihtiyaca göre yakıt yüklenebilmesiyle kullanım kolaylığı sağlayan Elanus soba, hareketli ızgara sistemi sayesinde brülörün kendini temizlemesiyle kullanıcı konforunu artırıyor. Rhea kazanlarda ise gelişmiş kontrol sistemi ve yazılımı sayesinde de farklı sensörlerden gelen verileri değerlendirerek en verimli çalışmayı kullanıcısının bilgisine sunuyor. Kazana özel tasarlanmış brülörleri ile yüzde 92’ye varan verimliliğin yanı sıra düşük sarfiyatlı rezistansı ile minimum elektrik enerjisi kullanıyor.

“Tüketicilerimizin en büyük ihtiyacı, hijyen unsurlarını sağlayan ürünler…”

Tüm dünyada pek çok sektörü derinden etkileyen pandemi süreci, gündemin hala öncelikli konularından biri. Havayla bulaşın oldukça kritik bir noktaya geldiği pandemi süreci E.C.A. ürünlerinde, üretim politikalarında ne gibi değişimler yarattı?

Böylesi zor bir dönemde istihdamı korumak ve üretimin sürdürülebilir olmasını sağlamak bizim için ilk sıralarda yer alan konulardı. Bu iki hususta da hızlı aksiyon alıp çalışmalarımızı sürdürdük. COVID-19 için Güvenli Üretim Belgesi almış ilk firmalardan biri olduk. Bu sayede ciddi tedbirler alarak üretimin kesintisiz devam etmesini sağladık.

Pandemi döneminde evlerde geçirdiğimiz süre arttı. Bu kullanım alışkanlıklarımızı değiştirdi. Sıcak havalarla birlikte yaşam alanlarındaki klima ihtiyacı artarken, tüketiciler farklı ürün grupları arasında en idealini araştırdığını deneyimledik. Özellikle salgın döneminde tüketicilerimizin en büyük ihtiyacı, hijyen unsurlarını sağlayan ürünler. Yeni nesil klimalar da bunaltıcı sıcaklara karşı hijyenik ve konforlu iklimlendirme yaratmanın en iyi yolu haline geldi.

Tüketicilerimiz cihazlarının bakımı konusunda artık daha bilinçli. Fakat klima bakımını aksatmamalarını öneriyoruz. Düzenli klima fanı ve filtre temizliğinin yapılmaması, taze hava sirkülasyonunda muhtemel bir azalma meydana getirebiliyor. Bakım ve temizlik yapılmadığında klima sadece hava üflüyor, verimli çalışmıyor, elektrik faturalarına artı maliyet olarak yansıyor ve kısa sürede arıza veriyor. Bu yüzden düzenli olarak kullanılan klimalarda mutlaka yılda iki kez bakım yapılmalı. Tüketicilerimizin bireysel konutlarında bakım yaptırırken dikkat etmesi gereken en önemli şey sadece yetkili servislerden bu hizmeti almaları.

"Havadaki kuruluğu önleyerek nem dengesinin korunmasına destek olan nem hazneli panel radyatörlerimizle son kullanıcıya estetik, inovatif ve sağlıklı bir çözüm sunuyoruz"

Hava kalitesinin oldukça önem kazandığı bu süreçte bir yeniliğe daha imza atarak nem hazneli panel radyatörleri sektöre sundunuz? Ürünün Ar – Ge sürecinden, pazardaki güncel durumundan bahseder misiniz?

E.C.A. olarak Türkiye’de bir ilke imza attık ve panel radyatörlerimizin endüstriyel tasarımına nem haznesi entegre ettik. Havadaki kuruluğu önleyerek nem dengesinin korunmasına destek olan bu ürünümüz ile son kullanıcıya estetik, inovatif ve sağlıklı bir çözüm sunuyoruz.

Radyatörün üst kapağı ile bütünleşik tasarıma sahip nemlendirme haznesi, üzerindeki dekoratif buhar delikleri sayesinde yaşam alanlarındaki havayı nemlendirerek kullanıcıların kuru bir ortama maruz kalmalarını önlüyor. Kuru havadan kaynaklanan kuru cilt, kuru öksürük, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, dudak çatlaması gibi sağlık problemlerinin önüne geçmek üzere geliştirilen nem hazneli panel radyatörler, kullanım ortamı açısından birçok hasarın önüne geçiyor. Dekoratif bir tasarıma sahip nem haznesinin buhar delikleri, radyatör kapağını açmadan rahat bir biçimde hazneye su doldurulmasına olanak veriyor. Öte yandan nem haznesi kolayca radyatörden çıkartılıp elde veya bulaşık makinesinde yıkanabiliyor.

2020 ve 2021’in ilk çeyreği E.C.A. Emas için nasıl geçti? Bundan sonraki süreç için Ar-Ge’de, üretimde, satış ve satış sonrası hizmetlerde, ihracatta hedefleriniz nelerdir? Sektörün geleceği için öngörülerinizi de paylaşır mısınız?

Her geçen yıl üzerine ekleyerek ilerledik. 2020 genel olarak hem pazar payımızın hem de büyüme rakamlarımızın arttığı bir yıl oldu. Tüm zorluklara rağmen bir önceki yıla göre çok daha pozitif neticelerle 2020’yi kapattık.

E.C.A. olarak planlarımızın başında üretim faaliyetlerimizin hizmet verdiğimiz veya hizmet vereceğimiz potansiyel müşterilerimizin çeşitli ihtiyaçları ve alım güçleri doğrultusunda sürdürülmesi yer alıyor. Her yıl müşterilerimizin beğenisine sunduğumuz yeni ürünlerimiz, marka olarak geniş bir kitleye hitap edebilmemizdeki en büyük etkenlerden bir tanesi.

E.C.A. olarak geliştirmeye devam edeceğimiz bir diğer konu ise müşterilerimizle aramızdaki iletişim ve etkileşim. Marka değerimizin artmasına dair çalışmaların süreklilik arz etmesi de stratejilerimiz arasında.

2020 yılında sürdürdüğümüz ve 2021 yılında da devam ettiğimiz tüketicilerimize dönük kampanyalar, marka bilinirliliğinin artmasına dönük çalışmalarımızın yanı sıra bayi eğitimlerimizin de devam etmesi 2021 yılında da önemsediğimiz konulardan olacak. Öte yandan 2021 yılında gaz pazarlarındaki değişim ve yeni gaz bölgelerinin sayısının artması pozitif sonuçları da beraberinde getirecek. Hedefimiz sürekli gelişen büyümemizi ve pazar payımızın artışını bu yılda da devam ettirmek.

Tüm segmentlerimizde her yıl ortalama 3 farklı ürün piyasaya sürüyoruz. Kullanıcılarımıza güvenilir ve hijyenik çözümler sunma noktasında hassasiyetle koruduğumuz bir üretim anlayışımız var. Bu kapsamda toplam ciromuzun yüzde 7’sini Ar-Ge çalışmalarına ayırıyoruz. Ana hedeflerimizden birisi önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu rakamı yüzde 10’a ulaştırmak.

 Yükleniyor...
Yükleniyor...