04.10.2021
“Yılların Verdiği Tecrübeyi Üretim Teknolojisi ve Kalite ile Taçlandırdık”

“Yılların Verdiği Tecrübeyi Üretim Teknolojisi ve Kalite ile Taçlandırdık”

Pandemi sürecinde Ar-Ge’ye yaptığı yatırımlar ile katma değeri yüksek ürün ve prosesler geliştiren Ayvaz, sunduğu inovatif ürünlerle sektörde öncü olmaya devam ediyor. Ayvaz İcra Kurulu Başkanı Serhan Alpagut ile dünya standartlarında ürettikleri Indoor- flex ürünlerini, uluslararası alanda gerçekleştirdikleri projeleri ve Ayvaz’ın Ar-Ge çalışmalarını konuştuk…

Geleneksel rijit boruyla yapılan daire içi doğal gaz tesisatlarının bazı zorlukları bulunuyor. Ayvaz bu tür sorunlara çözüm olabilecek Indoor-flex’i uzun süredir sektöre sunuyor. Indoor-flex müteahhitlere ve tesisatçılara nasıl avantajlar sunuyor?

 

Doğal gazı daire içi tesisatlarında kullanım yerlerine ulaştırmak tesisatçılar için rijit boru ve fitingslerin kullanımından kaynaklanan pek çok nedenden ötürü hep sıkıntılı bir konu olmuştur. Bu malzemeler kullanılarak yapılan klasik bina içi doğal gaz tesisatları, zaman ve işçilik maliyetlerini artırdığı gibi her dönüş noktasında bakım ihtiyacı da doğurmuştur. Ayvaz, TS-EN 15266 standardına uygun olarak ürettiği Indoor-flex gaz hortumlarıyla müteahhit ve tesisatçılara daire içi doğal gaz tesisatlarındaki gaz dağıtımı ve gazın tüm kullanım yerlerine ulaştırılması noktasında daha esnek, güvenilir ve etkin bir çözüm sunuyor.

Bildiğimiz kadarıyla Amerika ve Japonya'da 30, Avrupa'da ise 10 yılı aşkın süredir daire içi doğal gaz tesisatında esnek metal hortum kullanılıyor. Ayvaz tarafından birkaç yıl önce iç pazara kazandırılan Indoor-flex sisteminin esneklik, mukavemet, deprem güvenliği ve uygulama kolaylığı açısından özellikleri nelerdir?

Indoor-flex, rijit boru bağlantılarına kıyasla mükemmel bir performans ve tesisat avantajı sunuyor. Ek parçaya gerek duymayan yapısı ve yüksek esneklikte bir sistem olmasıyla nedeniyle deprem riski bulunan bölgelerde de kullanıcı güvenliği açısından üstün özellikler gösteriyor. Bu sistemin en büyük avantajlarından biri de taşımasının ve nakliyesinin kolay olması. Ayrıca pratik bir uygulama sunması nedeniyle işçilikten büyük tasarruf sağlıyor. Avrupa standartlarına göre üretilip esnek bir yapıya sahip olduğu için de güvenli bir ürün.

 

• Indoor-flex, makara ve kangal formda piyasaya sunulduğu için montajı yapılacak yere kolayca taşınabiliyor. 

• Az yer tuttuğu için depolama alanında tasarruf sağlıyor ve bağlantıyı pratik hale getiriyor. 

• Montajının basit kesme ve sıyırma aparatları kullanılarak yapılması uygulama yapan kişiye zamandan kazandırıyor.

 

Indoor-flex’i geleneksel sistemlerden ayıran en önemli özelliklerden biri de güvenli oluşu. Rijit boru kullanarak doğal gaz tesisatı yapıldığında çok sayıda ara bağlantı kullanılır fakat Indoor- flex’in esnek olması ara bağlantı veya dirsek kullanılmadan tesisat yapılmasını olanaklı kılar. Esnek olması nedeniyle deprem riski bulunan bölgelerde rijit boruya kıyasla daha güvenlidir. Bu avantajlara ek olarak Indoor-flex hortumları gizleyen kanallar sayesinde dekoratif bir görüntü sunuyor ve mutfağınızın güzelliğini bozmuyor. 

Depreme karşı güvenli yapıların inşa edilmesi noktasında en önemli detaylardan biri dilatasyon geçişleri. Bu noktada Ayvaz Kardan Mafsallı Deprem Kompansatörü’nü sektöre sunuyorsunuz. Bu ürün tam olarak ne işe yarıyor ve nasıl çalışıyor?

 

Kompansatörler Ayvaz’ın ürün gamında özel bir yere sahip. Türkiye’nin ilk kompansatör üreticisi olduğumuz gibi, kısa adı AEQ olan Avrupa Kompansatör ve Esnek Metal Hortum Üreticileri Birliği’nde ülkemizi temsil eden tek şirketiz. 

 

Türkiye gibi deprem kuşağında yer alan ülkelerde, yapıların deprem esnasında ve sonrasında kesintisiz hizmet vermesi için tesisatlarında özel ürünler kullanmaları şart. Bu tür kritik durumlarda tehlikenin daha da büyümemesi için özellikle yangın hatlarının güvenliği ve çalışabilirliğine dikkat etmek gerekiyor. Uzun yıllardır üretimini gerçekleştirdiğimiz, FM onaylı Ayvaz Dilatasyon-Deprem Kompansatörleri, deprem ve çökme gibi durumlarda boru hatlarındaki X, Y ve Z yönlü hareketleri sönümleyerek sistemi koruyor. Esnek ve hareketli yapıları sayesinde rijit boru sistemlerini stresten arındırıyor. İki körük içeren bu tip kompansatörler, eksenel hareketleri, yanal sapmaları ve açısal rotasyonu absorbe ediyor. FM onaylı bir ürün olması sebebiyle yangın hatlarında ve dilatasyon geçişlerinde kullanılabiliyor.

Güvenli yapılar demişken, olası bir yangında yaşanabilecek can ve mal kayıplarını en aza indirmeyi amaçlayan sprinkler sistemleriyle ilgili de ürünleriniz mevcut. Bu ürünlerle ilgili neler söylersiniz?

 

Ayvaz olarak sprinkler sistemleri için temelde iki grup ürünle öne çıkıyoruz. Bunlardan ilki, FM ve UL onaylı olarak üretimini gerçekleştirdiğimiz sprinkler bağlantı hortumlarımız. Bu ürünler yangın hatlarıyla sprinklerlerin bağlantısını sağlıyor. Esnek yapısı sayesinde her türlü sismik hareketi sönümleyebiliyor. Böylece zamandan ve işçilikten tasarruf sağlıyor. Esnek metal hortumların yanı sıra, farklı tipteki sprinklerlerin satışını da gerçekleştiriyoruz.

 

“Ürün gamımızda ofis blokları, konut, fabrika ve depolar gibi çok çeşitli yapılarda kullanılabilecek sprinkler çeşitleri bulunuyor” 

 

Dünyanın önde gelen markalarının distribütörlüklerini yapmanın yanı sıra “ürün yerlileştirme” çalışmalarımız kapsamında Ayvaz markalı FM ve UL onaylı sprinkler çeşitlerini sektöre sunuyoruz. Pendent (Sarkık), Upright (Yukarı tip) ve Sidewall (Duvar tipi) sprinkler tiplerini hızlı tepkili, standart tepkili, pirinç, kromajlı ve beyaz boyalı varyasyonlarla satışa sunuyoruz. Uluslararası onay sertifikalarına sahibiz ve bunun verdiği güçle daha çok projede rekabetçi çözümlerle yer almayı hedefliyoruz.

 

Ayvaz olarak uluslararası çapta birçok prestijli projede ürünlerinizle yer alıyorsunuz. Kuveyt’teki Adalet Sarayı da bunlardan biri. Projeyi ve sunduğunuz çözümleri anlatır mısınız?

Ayvaz bildiğiniz üzere yurt dışında oldukça aktif bir firma. Ciromuzun ciddi bir bölümünü ihracat oluşturuyor. Markamız yurt dışında güvenle özdeş hale geldiği için önemli projelerde ürün ve çözümlerimizle yer almakta zorlanmadığımızı söylemek isterim. Kuveyt’teki yeni Adalet Sarayı projesi de bunlardan biriydi. 33.384 metrekare alana kurulu bu dev proje, tamamlandığında “Ortadoğu’nun en büyük adli yapısı” unvanına sahip olacak. 

 

Biz bu tür projelerde güçlü marka imajımız sayesinde yer alabiliyoruz. Bu imajı kazanmamızda, uzun süren satış ve pazarlama faaliyetlerinin etkileri büyük oldu. Ayvaz Dubai ofisinin çalışmaları uluslararası pazarlarda yerel yapılaşma stratejimizin devamı olarak özellikle GCC bölgesinde Ayvaz markasının güvenilirliğini ve bilinirliğini artırıyor. Bununla birlikte bölgedeki köklü proje ve taahhüt firmaları ile uzun yıllara dayanan iş birliklerimiz bize stratejik güç kazandırıyor. Kuveyt’teki bu projede kompansatörlerimizle yer aldık. Önemli projelerde yer alabilmek için gereken tüm donanıma sahibiz. Yılların verdiği tecrübeyi üretim teknolojisi ve kalite standartları ile taçlandırmış olmamız bize farklı pazarların beklentilerine göre ürün verebilme avantajını sağlıyor.

 

“Sektörün ilk ve tek resmi onaylı Ar-Ge merkezine sahibiz”

 

Pandemi sürecinde ürün ve prosesleri geliştirme çalışmalarınız hız kazandı. Ayvaz’ın Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

 

Pandemi sürecini başından beri fırsata çevirmeye çalışıyoruz. Türkiye’de rakiplerimizin ve iş yaptığımız farklı sektörlerin bu süreçle ilk karşılaştığındaki duraksama dönemini biz yoğun şekilde çalışarak geçirdik. Pandemi süreci Ar-Ge’ye yatırım yapmamız için harika bir fırsattı. Bu alanda yatırımlarımızı artırdık, katma değeri yüksek ürün ve prosesler geliştirmeye çalıştık. Sektörün ilk ve tek resmi onaylı Ar-Ge merkezine sahibiz. 400 metrekare alan üzerine kurulu, 24 kişinin çalıştığı bu merkezde ithal ürünlere alternatif olabilecek yerli ürünler geliştiriyoruz. Üniversite-sanayi iş birliğinin artırılması amacıyla akademisyenlerle bağlantılı çalışıyoruz. Özellikle esnek metal hortum, kompansatör, seviye-kondenstop ürün gruplarında ve üretim süreçlerinde geliştirmeler yapıyoruz.

 

Ayvaz Ar-Ge merkezi; çizim programlarından lazer ölçüm destekli tersine mühendislik programlarına, dinamik akış ve mukavemet analizlerinden ısı transfer hesapları yapabilen donanımlara kadar zengin olanaklara sahip. Bu olanaklarımızı ürün geliştirme ve hesap analizleri için kullanıyoruz. Pandemi sürecinde Ar-Ge yatırım ve çalışmalarımızı ikiye katladık, çok kısa bir sürede bir yılda alacağımızı yolu katettik.

 

Ayvaz’ın son dönemde gazlı yangın söndürme sistemleri konusunda da atağa geçtiğini biliyoruz. Bu kapsamda yaptığınız yatırımlar, sunduğunuz çözümler ve yer aldığınız projeler neler?

 

Yangın alanında on yılı aşkın süredir faaliyet gösteriyoruz. Sektöre daima yeni ürün ve hizmetler sunabilmek için çalışıyoruz. İnsan kaynağımızı, üretim tecrübemizi, yatırım ve Ar-Ge olanaklarımızı yangın grubuna odaklayarak çevre dostu gazlı söndürme sistemlerini sektöre sunmaya başladık. 

 

Bu kapsamda Türkiye’nin ilk ve tek FM ve UL onaylı gazlı yangın söndürme dolum istasyonumuzu kurduk. Hemen sonrasında sektöre sunduğumuz söndürücü gaz çeşidini genişlettik. Ürün gamımızda bulunan HFC-125 ve HFC-227 gazlarına alternatif olan FK-5-1-12 gazının da dolum ve satışına başladık. Küresel ısınmaya etkisi çok düşük, ozon delme potansiyeli sıfır, renksiz ve kokusuz bir yapıya sahip olan FK-5-1-12 gazı, çevre dostu olması nedeniyle özellikle gelişmiş ülkeler tarafından tercih ediliyor. Hadımköy merkez fabrikamızda bulunan gazlı söndürme dolum istasyonunda bu gazın dolum ve satışını “Ayvaz” ve “FIKE” markaları altında gerçekleştiriyoruz.

Sulu veya köpüklü söndürme yapmanın mümkün olmadığı müze, sanat galerileri gibi yerlerde gazlı söndürme sistemleri kullanılıyor. Gazlı söndürmenin stratejik olarak tercih edildiği yerlerden biri de elektrik-elektronik panoları. Ayvaz olarak yangın riski bulunan tüm UPS panoları, elektrik ve trafo panoları veya kumanda panoları için Ayvaz Pro-Detect Pano İçi Söndürme Sistemi adını verdiğimiz bir sistemin satışını gerçekleştiriyoruz. Bu sistemde kullandığımız gaz silindiri için TPED, sistemin tamamı içinse CE onayımızı aldık. LPCB onayını almak için de Ar-Ge çalışmalarımıza devam ediyoruz.

 
Yükleniyor...
Yükleniyor...