12.01.2022
"Isı Yalıtımı Olmayan Yapılarda Sağlıklı ve Konforlu Yaşamak Mümkün Değil"

"Isı Yalıtımı Olmayan Yapılarda Sağlıklı ve Konforlu Yaşamak Mümkün Değil"

İnşaat sektörüne sunduğu üstün nitelikli ürün ve çözümler ile müşteri memnuniyeti sağlamayı ilke edinen Ravago Bina Çözümleri, 2021 yılında da hem kapasite artışları hem de makine yenileme yatırımlarıyla büyümesini sürdürdü. Ravago’nun global vizyonu sayesinde Türkiye standartlarından daha ileride olduğunu söyleyen Ravago Bina Çözümleri Ticari Direktörü Alper Doğruer, enerji verimliliği noktasında yalıtımın önemini ve İZODER iş birliği ile hayata geçirdikleri “Tek Yol U” dönüşü hareketini Yapı Magazin dergisine anlattı.

 

Yalıtım malzemesinin kalınlığı, neme karşı duyarlılık, su buharı difüzyon direnci katsayısı ve kimyasal maddelere karşı duyarlılık yalıtım performansını nasıl etkiler? Performansı artırma noktasında üretim aşamasında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Yalıtım malzemesinin kalınlığı aldığınız faydayı direkt olarak etkiler. Şöyle örnek vermek gerekirse 1 cm kalınlığında bir yalıtım malzemesi ile aldığınız ısı yalıtım faydası ile 2 cm kalınlığında bir yalıtım malzemesinden aldığınız ısı yalıtım faydası tam 2 kat farklıdır. O yüzden de bizler her zaman mümkün olabildiğince daha kalın yalıtım malzemesi kullanılmasını tavsiye ederiz. Yalıtım malzemeleri tek başlarına binaya uygulanamadıkları için bir sistem içinde belirli bir işçilik gideri ile beraber değerlendirilirler. Mantolama üzerinden gidersek, 4 cm kalınlığında paket sistem yerine 5 cm olan kullanılırsa, aynı işçilik, aynı boya, aynı iskele kullanılacaktır. 5 cm paket sistem kullanıldığında ise ısı yalıtım kazancı %25 artarken aynı boya, aynı işçilik ve aynı iskele kullanıldığı için toplam maliyet çok daha az artacaktır.

 

Kalınlık dışında bir yalıtım malzemesinin kalitesini, uzun ömürlü olmasını ve yalıtım performasını etkileyen farklı faktörlerde bulunmaktadır. Bunlar; su buhar difüzyon direnci, kimyasal dayanıklılık, neme karşı dayanıklılık vs. olabilir. Burada kullanım yeri ve detayı önemlilik arz eder. Bu nedenle tek bir doğru olduğunu söyleyemeyiz.  

Su yalıtımı temelden çatıya kadar binanın her bölümünde dikkat edilmesi gereken bir uygulama. Temelde korozyona karşı uygulanan su yalıtımında etkili yalıtım için çift kat uygulama mantığı hâkim. Siz tek katta yalıtım sağladığınız ürünlerinizle sektörde fark yaratıyorsunuz. Tek katta etkili su yalıtım sağlayan ürünlerinizden bahseder misiniz?

Tek kat su yalıtım uygulamaları genel olarak “proof” sistemler olarak adlandırılıyor. Bizim buradaki markamız “Ravaproof” ürünlerdir. Tek sistemlerin geleneksel çift kata göre artı ve eksileri, işçilikte tasarruf sağlaması, koruma betonuna ihtiyaç duymaması şeklinde kısaca özetlenebilir. Bu malzemeler tek kat uygulandıkları için tabi ki teknik özelikleri, içindeki katkı malzemeleri, ek yeri yapışma direnci gibi teknik değerleri oldukça yüksektir. Burada Ravaproof “H4.5 çift taşıyıcılı”, “H4.5 tek taşıyıcılı” ve “H 3.5” ürün yanında dikeyde kullanmak üzere “V 3mm” ürünlerimiz bulunmaktadır. 

Isı yalıtım uygulamaları ile ilgili genel bir değerlendirme yapacak olursak, uygulamaların enerji verimliliği, sağlıklı çevre, sağlıklı yaşam alanları ve sağlıklı bireyler açısından önemini nasıl değerlendirirsiniz? 

Isı yalıtımı olmayan evlerde sağlıklı ve konforlu yaşamak mümkün değildir. Şöyle ki; kaloriferleri ne kadar çok yakarsanız yakın iyi bir ısı yalıtımı olmayan dairede ısı kaçakları olacaktır. Bu da aslında dairenin bir taraftan ısınırken, bir taraftan da soğuyacağı anlamına gelecektir. Isınan hava yükselirken soğuyan hava alçalacaktır. Böylece istemeden evin içinde sürekli bir hava döngüsü yaratılacaktır. Bu döngü belirli bir hızı aştığında sizi hasta edecek, üst solunum yolu enfeksiyonlarına, duvar köşe ve kenarlarda küf ve mantar oluşumuna neden olacaktır. Özetle sağlıksız bir ortam oluşacaktır. Bütün bunlar olurken ithal edilen enerjiyi boşa harcayarak hem ülke hem kendi ekonominize zarar verebilirsiniz. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda en iyi çözümün her zaman yalıtım yapmak olduğunu söyleyebiliriz.

Hedeflenen enerji verimliliğinin sağlanabilmesi için yalıtımda kullanılan XPS ile çatı ve cephe yalıtımında etkili çözümler sunan taşyünü malzemelerinin ayrı ayrı taşıması gereken özellikler, bu noktada göz önünde bulundurulması gereken kalite standartları nelerdir? 

Her iki ürün için de Avrupa ile uyumlu standartlar bulunuyor. Avrupa topluluğu içinde inşaat sektöründe CPD (Construction Product Directive) Türkiye’de de Yapı Malzemeleri Yönetmeliği gereğince inşaat sektöründe kullanılan XPS ısı yalıtım levhalarının CE işareti taşıması gerekir. TS EN 13164’e uygun olarak belirtilen ürün test frekansları ile CE işareti başlangıç tip deneyi (ITT) ve fabrika üretim kontrolü (FPC) için gereksinimleri karşılamak üzere üretici tarafından uygulanması gerekmektedir. 

Kaplamasız taşyünü ürünler TS EN 13501-1’e göre “yanmaz malzemeler” olan A1 sınıfındadır.

Her ikisi de ısı yalıtım malzemesi olmasına rağmen Taş Yünü ve XPS farklı detaylarda kullanılıyor. Temel perde, teras gibi su ile doğrudan temasta olan yerlerde XPS kullanmak önerilirken, yangın ve ısı ile doğrudan teması olabilecek detaylarda ise taş yünü kullanmak daha doğru olacaktır. 

“U Değeri Ne Kadar Küçük Olursa O Kadar İyi ve Kaliteli Bir Yalıtıma Sahip Olursunuz”

Yüzde 100 yerli üretim olan ve Ravago Global güvencesi altındaki ürünlerinizle kullanıcılara performans, uygulama ve maliyet noktalarında ciddi avantajlar sağlıyorsunuz. Yerli üretim yapan bir firma olarak enerjinin büyük kısmını ithal ettiğimiz gerçeğinden hareketle yalıtımın şu anki durumunu nasıl değerlendirirsiniz?

1 m² duvardan geçen ısı miktarını ölçen “U” değeri ne kadar küçük olursa o kadar iyi ve kaliteli bir yalıtıma sahip oluyoruz. Bugünlerde artan enerji maliyetleri ile birlikte “U” değerlerinin de geri çekilmesi (yalıtımının daha kalın yapılması) konusunda çalışmalar var. İzoder’in “Tek Yol U Dönüşü” isimli farkındalık yaratma amaçlı bir kampanyası yürütülüyor. Firma olarak hem derneğin üyesi hem de destekçisiyiz. Bugün için baktığımızda bütün yeni binalarda yalıtım yapmak artık zorunlu ama bunu bir aşama daha ileriye götürüp artık daha kalın yalıtım malzemeleri kullanmalıyız. Yakın coğrafyada Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında Türkiye bu anlamda oldukça geride maalesef. 

Karbon ayak izini azaltmak için malzemenin üretiminden son kullanıcıya ulaşmasına kadar her aşamada enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik noktalarına dikkat etmek gerekiyor. Ravago Bina Çözümleri olarak daha çevreci bir üretim için kullandığınız teknolojiler nelerdir?

Fabrikalarımızda mümkün olduğunca yenilebilir enerji kaynaklarına yönelmeye çalışıyoruz. Bu bağlamda Kayseri’de bulunan taş yünü fabrikamızda güneş panelleri vasıtasıyla uzun yıllardır kullandığımız elektriğin bir kısmını üretiyoruz. Her türlü çevre ve çevresel atıkla ilgili önlemleri her zaman alıyoruz. Son olarak Ravago’nun üretim yaptığı tüm ülkelerdeki ekipler bir araya getirilerek bu konuda nasıl daha ileriye gideriz diye bir proje yürütülüyor. Biz şu an global vizyonumuz ve know how’ımızla Türkiye standartlarından daha ilerideyiz. 

“Yalıtımda süreklilik ısı kaçakları olmaması açısından oldukça önemlidir”

Tüketilen toplam enerjinin yaklaşık %34’ü konutlarda tüketiliyor. Enerji verimliliği, ısıl konfor ve yangın güvenliği noktasında kullanıcıya avantajlar sağlayan yalıtım uygulamaları, mimari tasarım ve mühendislik uygulamalarını nasıl etkiler? Yalıtım uygulamalarıyla birlikte ideal yapı tasarımı nasıl olmalı?

Bütün mühendislik çözümlerinde olduğu gibi, doğru bir yalıtım uygulaması ve detayı da öncelikle insan sağlığına zararlı olmamalı, ekonomik olmalı, ulaşılabilir olmalı. Bunu yapabilmek için, işi çok iyi bilmek yanında iyi bir keşif yapmak gerekir. Burada öncelikler belirlenmeli ve optimal çözüme odaklanılmalıdır. Her zaman olduğu marka bilinirliliği yüksek ürünler tercih edilirse, ödenen para karşılığı alınan ürününden emin olunur. Yalıtımda süreklilik, ısı kaçakları olmaması açısından çok önemlidir. 

Evlerde kullanılan ısının evin içinde kalması ve boş yere gökyüzünü ısıtmamak için doğru kalınlık, doğru uygulama, doğru detay, özelikle köşe ve pencere kenarlarında ve bahsedildiği gibi yalıtımın sürekliliği sağlanmalıdır.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mıdır?

Zor ve farklı deneyimleri yaşadığımız bir senenin sonuna geldik, oldukça zorlu ama bir o kadar da tecrübe edindiğimiz bir sene oldu. Bu sene de hem yeniliklere hem de fırsatlara odaklanacağımız umut dolu bir yıla giriyoruz. Yeni yılda herkese sağlık, mutluluk ve başarı diliyorum.

 
Yükleniyor...
Yükleniyor...