01-06-2019
Entegre Harç Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü Bülent Kanıyılmaz: “Operasyonel Mükemmellik için Dijitalleşiyoruz”

Entegre Harç Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü Bülent Kanıyılmaz: “Operasyonel Mükemmellik için Dijitalleşiyoruz”

Kurulduğu ilk yıllardan günümüze kadar sektöründe pek çok ilke imza atan Entegre Harç, yeni döneminde dinamik kadrolarıyla ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Entegre Harç Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü Bülent Kanıyılmaz, inşaat sektörünün iç pazarında daralma yaşansa da yeni kadrolarıyla Entegre Harç’ın sisteme yeni bayi ve müşteriler kazandırarak, pastadaki payını koruyacağını söylüyor. Kanıyılmaz ile güncel şartname ve yönetmelikler ışığında sektör değerlendirmesi yaparken, dijitalleşme yolunda atılan önemli adımları da konuştuk.

2018 Temmuz itibariyle yönetime geldiniz. Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

9 Eylül 1973, İzmir doğumluyum. 1996 yılında 9 Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum.  1997-1998 yıllarında Batı Anadolu Çimento Sanayii A.Ş.’de görev yaptım. Seyfettin Bey gibi ben de hazır beton sektöründeydim. 1999’da Dalsan Alçı San. Tic. A.Ş.’ye girdim. 20 Temmuz 2018’e kadar uzanan önemli süreçte Dalsan Alçı San.Tic. A.Ş.’de çalıştım. Orada Ege ve Akdeniz bölge satış temsilciliği ve bölge müdürlüğü görevlerini üstlendim. 2011 yılında Türkiye satış müdürü olmamla birlikte İstanbul’a adım attım. Temmuz 2018 itibariyle de Entegre Harç Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü olarak görevime, Seyfettin Bey ile aynı gün başladım.

Entegre Harç olarak dünya genelinde gelişen teknolojiler ve yaşanan dijital dönüşümlere hazır olmak, inovasyon adına üretim, uluslararası pazar ve dijitalleşme alanlarında çalışmalarınız nelerdir?

Global rekabet ortamında değişime ayak uydurabilenler, ayakta kalıp pastadan pay alabiliyorlar. Akıllı binaların, yeşil binaların, pasif evlerin, akıllı kentlerin planlandığı bir dünyada inşaat malzemesi sanayisinin üretimden lojistiğe, tasarımdan uygulamasına kadar, bu ekosistemin dışında kalması düşünülemez. Buna bağlı olarak, dijital dönüşüm ile başlayan değişim dalgasını yakalayıp sektörün geleceğine yön vermek hedeflerimiz arasında. Entegre, sektöre ilkler kazandırmış köklü bir firma. Yeni ürünlerle ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Pazara ilkler sunmaya devam edeceğiz. Bizler hem iş gücünde verimliliği sağlamak noktasında hem daha hızlı aktivasyon kurma noktasında hem de operasyonda mükemmellik noktasında dijital ortamın tüm gerekliliklerinden faydalanıyoruz. Göreve geldiğimizde siparişler fax ve mail yoluyla gelirken şimdi dijital ortama geçtik. Online bir sipariş platfortmu kurmak için çalışmalara başladık. Bayilerimiz online bir sipariş portalı üzerinden kendi siparişlerini girebilecek, cari hesaplarını görebilecek, kredi kartı üzerinden alışveriş yapabilecek ve siparişlerinin sevk edilme durumunu yakından takip edebilecek. Bayi portaldan siparişini verip ödemesini yapacak. Almak istediği ürünün fabrikadaki durumunu, siparişinin yüklenip yüklenmediğini, satın almayla ilgili her bir sürecini kontrol edebilecek.

Enerji verimliliği, sürdürülebilir pazar, sürdürülebilir çevre, günümüz dünyasında oldukça önemli hale geldi.  Hem toplum hem de üretici firmalar nezdinde artan çevresel duyarlılık, sektörü daha çevreci ürünler üretmeye itmiş, bu bağlamda üretimi şekillendiren en önemli unsurlardan bir tanesi olmuştur. Entegre Harç’ın bu kapsamdaki düşünceleri ve çalışmaları nelerdir?

Entegre olarak çevreye çok duyarlıyız. Çevreci üretim çalışmalarını oldukça önemsiyoruz. Bu noktada üretilen ürünlerin sertifikalı olması bizler için çok değerli. Hem kurumsallık adına hem de üretici firmalar olarak bu tür çalışmaları destekliyoruz. Fabrikalarımızda en modern üretim teknolojilerini kullanarak çevreye verdiğimiz zararı minimuma indirecek çalışmalar yapıyoruz. Üretimde Maerz Fırın Teknolojisi’ne sahibiz. Fırın bacalarımızda sabit ölçüm cihazları var. Bu cihazlar aracılığıyla emisyonlarımız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından online olarak takip edilebiliyor.

 

“Binalarda Su yalıtımı konusunda Bilinç Uyandırmak, Sorumluluğumuz”

 

27 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak 1 Haziran 2018'de yürürlüğe giren ‘Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği’ ile su yalıtımı binalarda zorunlu hale geldi. Bu yönetmelikle birlikte, su yalıtımı ürünleri özelinde pazar nasıl şekilleniyor? Bu süreçte Entegre nasıl bir yol alıyor? Daha dayanıklı ve güvenli yapıların inşa edilmesinde su yalıtımının sahip olduğu önem sizce nedir?

Su yalıtımı binalarda temelden çatıya kadar çok büyük önem taşıyor. Ancak, yönetmeliğe rağmen, suyun yalıtımı ile ilgili bilinç ne yazık ki yeterli düzeyde değil. Sektörde su yalıtımı ile ilgili pek çok ürün mevcut. Ürün gamımızda temelden çatıya kadar bütün su yalıtım ürünleri mevcut ama, bu alanda satışlarımız oldukça düşük. Su yalıtımının önemi yalnızca zor durumda kaldığımızda aklımıza geliyor. Halbuki binalarda daha temel atılırken su yalıtımı yapılmalı.  Su yalıtımı yapılmayan yapılarda pamukçuk ve rutubet oluşumu, çatı akması, sıvaların dökülmesi gibi durumlar çok fazla yaşanıyor. Biz sektörün lider firması olarak üzerimizde bir sorumluluk hissederek, çalıştığımız firmalarda ve bayilerimizde bilinç yaratmak için birtakım faaliyetlerde bulunuyoruz.

“Turuncu Paket, sistem olarak Etag Belgesi Alarak da bir ilke imza attı”

Binalarda enerji verimliliğini sağlamak noktasında ısı yalıtımının önemi çok büyük. Sizler de Entegre Harç olarak geliştirdiğiniz Turuncu paket ile ısı yalıtımı alanında yıllardır üretim yapıyorsunuz. Bu paketin içinde neler var? Paketin içindeki ürünlerin yalıtım noktasında kullanım alanları, teknik özellikleri ve sektöre kazandırdığı avantajlar nelerdir?

Isı yalıtımı artık ülkemizde önemli. Türkiye'de genel olarak yalnızca soğuktan korunmak amacıyla ısı yalıtımı yapılıyor. Örneğin Akdeniz Bölgesi'nde bu işlem pek yapılmaz. Ancak oralarda da iklimlendirme sistemleri nedeniyle enerji kaybı var. Bu nedenle Türkiye'nin sıcak bölgelerinde de ısı yalıtımı ile ilgili bilinç oluşturulmalı. Nitekim, ülkemizin soğuk bölgelerinde soğuktan korunmak ve ısıtma sistemlerine harcanan yakıtı azaltmak için ısı yalıtımı yapılıyor. Bu bölgelerde bilinç var. Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu ile birlikte ısı yalıtımı konusu daha da önem kazandı, çünkü bu belgeyi alabilmek için ısı yalıtımı olmazsa olmazdır. Isı yalıtımı için asıl hedefimiz eski binalar… Renevasyon bölgeleri. Satışlarımızın büyük çoğunluğu bu alanda. Astar, yapıştırma harcı, sıva, EPS, taşyünü, dübel, file… ısı yalıtımı için gerekli olan her şey turuncu paket içerisinde var. Müşterilerimizin bize yalnızca yalıtıma ihtiyaç duydukları alanın metrekaresini söylemeleri yeterli. İhtiyaç duyabileceğiniz her şeyi metrekareye göre biz kendi programlarımızda hesaplayıp gereken miktarı müşterilerimize gönderiyoruz. Entegre turuncu paket, sistem halinde ETAG belgesi alarak da Türkiye’de bir ilke imza attı.  

 

“Su yalıtımında yüzde 99 performans yoktur, performans yüzde 100 olmalı”

Havuzlarda, eğimli çatılarda, gezilebilen ve gezilemeyen düz çatılarda, bitkilendirilmiş çatılarda ve temellerde su yalıtımı uygulamalarının doğru yapılması amacıyla İMSAD çatısı altında, İZODER ve BİTÜDER'in katkılarıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Su Yalıtımı İşleri Genel Teknik Şartnamesi 30 Mayıs tarihli ve 30436 sayılı Resmi Gazetede yayınlandı. Bu teknik şartname, binayı yapanlara uygulama noktasında ne gibi zorunluluklar yüklüyor? Kullanılan ürünler noktasında uygulama ve teknik danışmanlık hizmeti veriyor musunuz?

Su yalıtımında yüzde 99 performans yoktur. Performans yüzde 100 olmalı. Su yalıtım malzemeleri üreticileri olarak yalıtımın doğru bir şekilde yapılmasına önem veriyoruz. Üreticiler olarak ürettiğimiz ürünü Ar-Ge'mizde test ediyoruz. Buradan bir performans alıyoruz ama uygulayıcı firma, ürünü doğru uygulayamadığında, bizim Ar-Ge'de aldığımız performansı alamıyor. Bunun önüne geçmek için su yalıtımı ürünleri de dahil, tüm ürünlerimizde uzmanlardan oluşan bir teknik destek ekibimiz var. Hem uygulama bölgesine gidip ürünü tanıtıyorlar hem de ürünün nasıl doğru uygulanacağını anlatıyorlar. Teknik destekler, şartnameler sayesinde sahada daha doğru uygulamalar yapılıyor.

2018 yılında yaşanan ekonomik dalgalanmalara bağlı olarak, inşaat sektörünün büyüme oranında geçtiğimiz yıla göre azalma gerçekleşti ve iç pazarda bir daralma söz konusu oldu. Entegre olarak bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? İhracatın güncel durumu hakkında neler söylersiniz? İhracatta avantajlı gördüğünüz bölgeler ve bu bölgelerin potansiyeli nelerdir?

Bizimle birlikte ihracat noktasında da bir yeniden yapılanma oldu. Önceki dönemlerde iç piyasa çok iyi olduğu için fabrika kapasitesi de yetmediğinden dolayı ihracatla ilgili herhangi bir çalışma yapmaya gerek duyulmamış. Ankara Fabrikası ile kapasiteyi artırdık ancak iç pazar daralmaya başladı ve daralmaya devam ediyor. Bu nedenle de ihracat önem kazandı. İhracatımızı geliştirmek için Hollanda, Moskova, Almanya gibi ülkelerde uluslararası fuarlara katılım gösteriyoruz. Fas'a birtakım ziyaretlerimiz oldu. İhracat ekibimiz pazarın durumunu takip ediyor. Şunu da belirtmek gerekir ki, iç piyasa daralsa bile bizim satışlarımızda bir daralma görülmedi. Yeni bir ekibiz. Sisteme yeni müşteri ve bayiler kazandırdık. Pastadaki pazar payımızı korumaya devam ediyoruz.Yükleniyor...
Yükleniyor...