01-09-2020
TİM: Türkiye Dış Ticarette ‘Güvenilir Tedarikçi Liman’ Olarak Rekorlarına Devam Edecek

TİM: Türkiye Dış Ticarette ‘Güvenilir Tedarikçi Liman’ Olarak Rekorlarına Devam Edecek

61 ihracatçı birliği, 27 sektörü ile 95 bin ihracatçının Türkiye’de tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye’nin Covid- 19 ile mücadelesinde ihracatçıların sorunlarını ve taleplerini dinlemek ve destek vermek üzere online olarak ‘TİM Bölgesel İstişare Toplantıları’ düzenliyor. Pandemi sürecinde diğer bölgelerde de düzenlenecek olan toplantıların ilki Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri ile gerçekleştirildi.

TİM Başkanı İsmail Gülle toplantıda yaptığı konuşmada “Yılın ilk altı aylık döneminde ülkelerin ticaretini incelediğimizde Hindistan’ın ihracatı yüzde 24, Meksika’nın ihracatı yüzde 20, ABD’nin ihracatı ise yüzde 16 düştü. Bu yılın ilk altı ayında ithalat tarafında ise Hindistan’da yüzde 31, Güney Afrika’da yüzde 25, Arjantin’de yüzde 20, Meksika’da yüzde 20 düşüş yaşandı. Birçok uluslararası kuruluş dünya ekonomilerinde ikinci dünya savaşından bu yana en derin daralmanın yaşanmasını bekliyor. S&P, 2020 yılında dünya ekonomisinin yüzde 3,8 daralmasını beklerken Fitch, yüzde 4,6, IMF ise dünyada yüzde 4,9 küçülme bekliyor. Tüm bu beklentiler, 2008-2009 küresel finansal krizinin etkilerinin neredeyse üç katının yaşanacağı anlamına geliyor. Ülkemiz ihracatı ise bu zorlu süreçten alnının akıyla çıkmayı başardı. Normalleşmenin dünyada ve ülkemizde hız kazandığı Haziran ayıyla birlikte, ülkemiz ihracatı normalleşmekle kalmayıp normalin de üzerinde ihracat rakamlarına ulaştı. Öyle ki, Haziran’da bir önceki aya göre yüzde 35’in üzerinde artış gösteren ihracatımız, Temmuz ayında Haziran’a göre yüzde 11,5’lik artışla bu başarısını sürdürdü. Dünya ülkelerine baktığımızda salgından ihracatı en az etkilenen ülkeler arasındayız. Önümüzdeki süreçte ülkemizin ‘Güvenilir Tedarikçi Liman’ konumuyla rekorlara koşmaya devam edecek” dedi.

Orta Anadolu’da ihracat başarılı bir seyir izledi

TİM olarak ihracatçılar için rakip ve hedef ülkelerdeki güncel gelişmeleri, fırsat ve riskleri yakından takip ettiklerini söyleyen Gülle, “Orta Anadolu İhracatçı Birliğimiz, Haziran ayında ihracatını Mayıs ayına göre yüzde 26 artırarak 1 milyar 234 milyon dolarlık ihracata ulaştı, Temmuz ayında ise Haziran’a göre yüzde 10’luk artışla 1 milyar 359 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Ülkemiz ihracatının yüzde 10’undan fazlası Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri -OAİB tarafından gerçekleştirildi” şeklinde konuştu.

Salgında ikinci dalga yaşansa dahi kaybı telafi edeceğiz

Toplantıda ihracatçı birlikleri başkanları sektörlerindeki son durum hakkında bilgi verdi. OAİB Koordinatör Başkanı Tahsin Ata "AB'nin tedarik zincirinde Çin ve Asya yerine yakın ve güvenilir ülkeleri seçme ihtiyacı doğrultusunda Türkiye'nin bu dönemden sonra daha avantajlı bir konuma geçeceği kesin” şeklinde konuşurken, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hakkı Şanal, sektörün ihracatının ithalatı karşılama oranının yüzde 90’lara yaklaştığını söyledi. Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Erdem Çenesiz de “Bölgesel Meclisler oldukça faydalı, pandemi nedeniyle sanal ortamda toplansak da bu toplantılara sıklıkla devam etmeliyiz. Sonrasında da yüz yüze toplanmalıyız. Morale ve birlikteliğe ihtiyacımız olan bu zor günlerde böyle toplantılar gerçekleştirilmesi gerçekten çok önemli. Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.Yükleniyor...
Yükleniyor...