01-02-2021
Bosch Termoteknik Pazarlama Direktörü Ali Aktaş: Hidrojen Uyumlu Isıtma Sistemleri, Sektörü Daha Yeşil Bir Geleceğe Taşıyor

Bosch Termoteknik Pazarlama Direktörü Ali Aktaş: Hidrojen Uyumlu Isıtma Sistemleri, Sektörü Daha Yeşil Bir Geleceğe Taşıyor

Çevreye olan hassas yaklaşımı ve bu yönde aldığı aksiyonlar ışığında enerji verimli, çevre dostu inovasyonları sektöre kazandıran Bosch Termoteknik, iklime zararsız olması ve ısıtma sektörünü yeşil bir geleceğe dönüştürme potansiyeliyle dikkat çeken Hidrojen uyumlu kombisini sektöre sunmaya hazırlanıyor. Bununla birlikte, Bosch Termoteknik'in sektöre sunduğu iklimlendirme cihazlarında herhangi bir soruna karşı uzaktan kontrol sağlayan Akıllı Gözlük hizmetini, endüstriyel kazan sistemlerinde enerji verimliliğini destekleyen MEC Optimize gibi sistemleri Pazarlama Direktörü Ali Aktaş ile konuştuk.  

 

Geçtiğimiz günlerde Bosch Termoteknoloji Almanya’nın, dünyadaki tüm Bosch lokasyonlarının katılımıyla gerçekleştirdiği “Profesyoneller Anlatıyor” serisinin ilk yayınında izleyicilere öncelikle İngiltere’de sektöre sunulacak yeşil enerji dostu hidrojen uyumlu kombisi anlatıldığı haberini aldık. Yapı Magazin Dergisi olarak bizleri de heyecanlandıran bir gelişme oldu. Bu inovasyonun Türkiye’ye de getirilmesi planlanıyor mu?

2020 yılının son günlerinde İngiltere Worcester'da bulunan Bosch Termoteknik fabrikamızda hidrojen uyumlu kombimizin demosu tanıtıldı. Hidrojen uyumlu kombimizin 30 kW nominal ısı çıkışına sahip ilk prototipini ilk kez 2017 yılında test etmiştik. Şu an demosunu ürettiğimiz kombi ise geleneksel doğalgaz ile de çalıştırılabiliyor ve yerel gaz ağı hidrojene geçtiğinde sadece birkaç ayarlamayla tamamen yeşil gaza dönüştürülebiliyor. Öncelikle başta İngitere olmak üzere orta vadede bu tip çevre dostu gazlara yönelim arttıkça hidrojen uyumlu kombi taleplerinin de artacağını öngörüyoruz. Ayrıca mevcut doğal gaz boru hatlarının çoğunun hidrojeni taşımaya hazır yani mevcut altyapıların bu geçiş sürecinde kullanılabilecek yapıda olduğunu İngiltere’deki çalışma arkadaşlarımız aktardı. Türkiye’de de gaz otoriteleri mevcut gaz tesisatına belirli bir oranda hidrojen verilebilmesi konusunda çalışmalara başladı. Bu konuyu yakından takip ediyoruz. Türkiye buna hazır olduğunda müşterilerilerimizi yeşil enerji ile tanıştırmayı heyecanla bekliyoruz.

 

 

İklimlendirme sektörünün öncü markalarından biri olarak, teknik destek bölümünde “Akıllı Gözlük Projesi”ni hayata geçirdiniz. Projenin detaylarından ve teknik destek birimine iş süreçlerinde sağladığı faydalardan ve müşteri memnuniyetine etkisinden bahseder misiniz? Sektörde ne gibi farklar yaratması bekleniyor?

Müşterilerini odağına alan ve onların hayatını kolaylaştıran bu projemizi, pandeminin getirdiği gerekliliklerle birlikte daha da hızlı bir şekilde canlıya aldık. Bu kapsamda; paydaşlarımızın Teknik Destek birimi ile iletişim kurarak destek alabilecekleri akıllı gözlükler ile hizmet vermeye başladık. Artık Bosch Termoteknoloji Teknik Destek uzmanları, başta Orta Doğu ve Kafkasya olmak üzere tüm iş ortaklarımıza anında destek sağlayabiliyorlar.

Teknik Destek birimindeki uzmanlarımız, herhangi bir sorunla karşı karşıya kalan paydaşlarımızın cihazlarını, uzaktan başarılı bir şekilde kontrol edebiliyor, kendilerine aktardığı bilgiler doğrultusunda cihazları inceleyebiliyor ve hatta denetleyebiliyorlar. Akıllı gözlükler gelişmiş bir teknolojiye ek olarak birçok teknik özelliğe de sahip. Akıllı gözlüklerin ses teknolojisi sayesinde kulaklıkla kolaylıkla konuşma ve anlık yazışmalar (chat) yapılabiliyor. Bu yazışmalar üzerinden doküman veya metin paylaşımı gerçekleştirilebiliyor. Böylece teknik dokümanlar veya paydaşların ihtiyaç duyduğu belgeler anlık olarak paylaşılıyor. Sistemin aynı zamanda dil çevirisi özelliği bulunuyor. İhtiyaç halinde kullanılabilen çeviri fonksiyonu sayesinde yabancı iş ortakları ile teknik konular için çok daha anlaşılabilir ve kolay bir iletişim kurabiliyor. Akıllı gözlükler sayesinde paydaşlara güvenli bir şekilde uzaktan hizmet sağlanırken bir yandan da sahaya veya müşteriye verilen hizmetin toplam süresi önemli ölçüde kısalmış oluyor. Ulaşım için yolda harcanan süre ortadan kalktığı için daha hızlı bir çözüm süreci yaratılarak müşteri memnuniyetinin arttırılması için de önemli bir adım atılıyor. Akıllı gözlük sistemi kullanan uzmanlarımız aynı anda uzaktan daha fazla yeri “ziyaret edebilmesi” sayesinde, işlerini hızlı ve verimli bir şekilde tamamlayabiliyor. Özellikle bu pandemi döneminde yaşadığımız gibi sınırların kapatılması ve seyahat etmenin imkânsız hale geldiği bir dönemde bu teknoloji ile kesintisiz hizmet verilebileceği çok net görülebilir. Biz Bosch Termoteknik olarak olarak özellikle Orta Doğu bölgeside çok büyük endüstri tesislerine ısıtma ve buhar kazanları satmaktayız.  Bu tip sistemlerin uzun zaman durması işletmelere büyük kayıplar getirebilir. Akıllı gözlükler ile uzaktan verilecek destek ile bu kayıpların ortadan kalkacağına ve müşterilerimize ciddi kazançlar sağlayacağımızı inanıyorum

Yapı sektörünün en önemli gündem maddelerinden biri de enerji verimliliği. Ülkemizde enerjinin en fazla tüketildiği alanlardan biri endüstriyel binalar. Bosch Termoteknik olarak Endüstriyel kazanlara yönelik geliştirdiğiniz Akıllı ‘MEC Optimize Dijital Verimlilik Asistanı’nın enerji verimliliğine sağladığı faydalar nelerdir?

Endüstriyel kazan sistemleri için geliştirdiğimiz akıllı sistem izleme ve optimizasyon aracı “MEC Optimize Dijital Verimlilik Asistanı” kazan sisteminden ve bağlantılı sistem bileşenlerinden tüm verileri toplayarak analizleri en doğru şekilde gerçekleştiriyor. İşletme verileri uzun vadeli olarak sistem kontrolü hafızasında saklanıyor ve trend analizleri ile değerlendiriliyor. Örneğin bir buhar sisteminde çok yüksek üst blöf oranı nedeniyle veya kazandaki kirlenme nedeniyle yakıt tüketimi artarsa, Dijital Verimlilik Asistanı, zaman içinde verilerin oluşma eğilimine göre, olası sebepleri belirleyerek operatöre bildirebiliyor. MEC Optimize, enerji verimliliği kapsamındaki analizleri sistemin ömrü boyunca saklayabiliyor. Bu çalışma prensibi sayesinde kesintisiz ve güvenli sistem işletimi sağlayan Dijital Verimlilik Asistanı, iyileştirilmiş enerji verimliliği sağlaması ile de dikkat çekiyor. Gerçekleştirdiği akıllı veri analizleri ile artan enerji kayıplarını tespit eden MEC Optimize, kullanım talimatlarındaki ilgili aksiyon önerileri ile operatörü olası önlemler hakkında bilgilendiriyor. Böylelikle bu kayıpların önlenmesini sağlıyor. Özetle; Bu ürünümüz ile endüstriyel sistemler için kişiselleştirilmiş ve verimli sistem işletimi sunarak kullanıcılarımıza her zaman destek oluyoruz ve hayatlarını kolaylaştırmayı hedefliyoruz. 

Hem ülkemiz hem dünya açısından zorlu geçen pandemi döneminde gerçekleştirdiğiniz ihracatla, İSİB tarafından takdim edilen “2019 yılı en çok İhracat Yapan Firma ve En Çok Kombi-Su Isıtıcısı İhracatı Yapan Firma” ödüllerinin sahibi oldunuz. Size bu ödülü getiren operasyonel mükemmellik stratejileriniz neler oldu? Dijitalleşmenin getirdiği olanaklar, ihracattaki başarınızda etkili oldu mu?

Bosch olarak, ülkemizde yer alan fabrikalarımız ve Ar&Ge Merkezlerimizle gerçekleştirdiğimiz faaliyetler sayesinde ülkemizdeki toplam ihracatın %2’sine katkı sağlamaktayız. Bu anlamda şirketimiz, ihracata verdiği önemi yıllardır hem üretim hem de yatırımlarıyla desteklemektedir. Manisa Fabrikamızın güçlü tedarik ve üretim hacmiyle sürdürülebilir olarak sektörümüze katma değer sağlayan bir ihracat gerçekleştiriyoruz. Her yıl 800.000 adetten fazla kombi üreterek ülkemiz ve dünyada birçok aileye ısıtma konforu sağlıyoruz. Kuruluşundan bu yana ürettiği cihaz sayısı toplamda 8 milyonu geçen fabrikamızın iklimlendirme sektöründe önemli bir yeri bulunuyor. Başarılı üretimimizi ise Türkiye ve bölge ülkelerin yanı sıra başta Avrupa ve İngiltere olmak üzere 40’ın üzerinde ülkeye ihracat yaparak destekliyoruz Fabrikamızdaki yatırımlarımız ise ihracatımızı ve pazardaki yerimizi destekliyor. 2019 yılında hayata geçirdiğimiz Lojistik Merkezimiz özellikle ürün sevkiyat süreçlerimize çok daha verimli bir ivme kazandırdı. Merkezimin açılışıyla teknoloji ve süreç iyileştirmeleri adına önemli bir yatırım yaparak; mal giriş, depolama, üretim besleme ve sevkiyat süreçlerimizi Endüstri 4.0 uygulamalarıyla yüzde 100 izlenebilir hale getirdik. Bu da hem iç hem dış lojistikte bize verimlilik kazandırarak üretime ve müşterilerimize yaptığımız teslimatları hızlandırdı. Tüm bu başarılarla yerli bir firma olarak sektörümüze ve ülkemizin ithalat ve ihracat dengesine pozitif katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu yaptığımız yatırımların da bir yansıması olarak takdim edilen ödüllerden dolayı gurur duyuyoruz.  Bu doğrultuda ne olursa olsun, Türkiye iklimlendirme pazarındaki üretim yatırımlarının devam etmesini çok önemli buluyoruz.

Yalnızca iklimlendirme sektörü değil, tüm sektörlerin ve özellikle ihracat yapan şirketlerin pandemi sebebi ile çeşitli zorlukların yaşandığı bu dönemde de ihracatlarını daraltmadan devam etmesi için çalışmalarını sürdürmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu bilinçle; önümüzdeki dönemde de Bosch Termoteknik olarak her türlü zorluğu, çevik bir firma oluşumuz, ileri görüşlü bakış açımız ve kolay adaptasyonumuz ile aşarak kesintisiz üretime ve ihracata devam edeceğiz.

“Her zaman her yerde önce müşteri”

Zorlu bir yılı geride bırakıp yeni umutlarla yeni bir yıla girdik. 2021 ve ilerisindeki süreç için öngörüleriniz nedir? Yatırımlar, pazarlar, teknoloji ve inovatif ürünlere yönelik hedefleriniz nelerdir?

2021 yılında da büyüme planımız çerçevesinde Türkiye ve sorumluluk alanımızdaki diğer ülkelerde mevcut varlığımızı güçlendirerek; yeni ürünler, yeni pazarlar, yeni müşteriler ve yenilikçi satış dağıtım kanalları ile yaygınlığımızı artırmayı hedefliyoruz. Tabi ki bunları yaparken müşteri deneyimini 360 derece her alanda mükemmelleştirmeyi hedefliyoruz.

Her zaman olduğu gibi bu yıl da ihtiyaçlar doğrultusunda iklimlendirme alanında yeni ürünlerimizi piyasaya süreceğiz. 2021 yılında güçlü bir split klima ürün gamıyla bu pazardan da daha fazla pay almayı hedefliyoruz. Kolay monte edilebilen veya montaj gerektirmeyen ürünlerimizi online satış kanalımız aracılığı ile satışa sunuyoruz. Ayrıca doğalgazın henüz gelmediği bölgelerde de elektrikli ürünlerle kullanıcılara ısıtma ve sıcak su sağlamayı hedefliyoruz. Bu çerçevede müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda elektrikli konvektör ürünümüzü de portföyümüze ekleyerek ısıtma ürün gamımızı zenginleştiriyoruz. Dünyanın mücadele ettiği Covid-19’un mecburi getirilerini analiz ettiğimizde ileriye dönük olarak bireysel kullanım ürünlerinin hem konfor hem hava temizliğinin önemi açısından büyüyeceğini öngörüyoruz. Bu ürünlere şimdiden yatırım yapıyoruz. Ayrıca çevre bilinci de her geçen gün artıyor çevreci teknolojiler ile ısıtma, soğutma ve havalandırma işlevlerini gerçekleştiren ürünlerin geliştirilmesi de hem sektörün hem de bizim odağımızda.

Geçtiğimiz yıllarda müşterilerimize çok daha fazla odaklandığımız “Her zaman her yerde önce müşteri” yaklaşımımızı 2021 yılında da daha da derinleştirerek geliştireceğiz. Tüm süreçlerimizi değişen dünya ve müşteri beklentilerine paralel olarak tekrar ele alıp geliştiriyoruz. Sürekli öğrenen ve gelişen bir organizasyonuz. Bu dinamiklik bizi her zaman müşterilerimize daha yakın hissettiriyor. 2021 yılı içinde her zaman olduğu gibi en büyük hedefimizin “Müşteri” olduğunu ifade etmek isterim. Aynı zamanda bilindiği gibi Bosch Termoteknik’in Avrupa’daki en büyük kombi fabrikası olan Manisa fabrikamızda üretimimize arttırarak devam edeceğiz ve bu sayede istihdama olan katkımız yanı sıra her zaman olduğu gibi ülkemizin iklimlendirme sektöründeki ihracatında lokomotif konumunda olmaya devam edeceğiz.

 

 

 

 Yükleniyor...
Yükleniyor...