01-02-2021
ÇATIDER’den  ‘Yağmur Suyu Toplama Sistemi’ Zorunluluğuna Destek

ÇATIDER’den  ‘Yağmur Suyu Toplama Sistemi’ Zorunluluğuna Destek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından getirilen binaların çatılarında yağmur suyu toplama sistemi yapılması zorunluluğunun çok olumlu bir adım olduğunu belirten ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Şenal,  “Yağmur sularının yüzde 100 verimle toplanması zor olsa da en verimli şekilde kullanılmasında çatı kaplama malzemelerinin çok büyük önemi var” dedi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelikle, kuraklık sorununun giderek artması da dikkate alınarak artık iki bin metrekareden büyük parsellerde inşa edilecek tüm binaların çatılarında "yağmur suyu toplama sistemi" yapılması zorunluluğu getirildi. Ayrıca belediyeler ve ruhsat vermeye yetkili diğer kurumlara, daha küçük parseller için de bu konuda zorunluluk getirebilmeleri yetkisi verildi.

Küresel iklim değişikliği etkilerinin son dönemde günlük yaşamımızda da görülmeye başladığını, özellikle su kaynaklarının hayati öneme sahip olduğunu belirten Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Şenal, “Ülkemizde geleneksel yapılarda yağış sularının toplanması geçmişte de gördüğümüz uygulamalardan... Toplanan suların sarnıçlarda depolanıp, kullanıldığını biliyoruz. Su kuyuları da yine yağmur sularından besleniyordu. Bu geleneksel yaklaşımı, günümüzde çok daha teknolojik ve verimli yöntemlerle hayata geçirmek mümkün. Yönetmelikle bunun zorunlu hale getirilmesi, çok doğru bir karar oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Çatı kaplama malzemesinde doğru tercih önemli

Yağmur sularının toplanmasında çatıdaki kaplama malzemesinin çok önemli bir etken olduğunu vurgulayan Şenal, şöyle devam etti:

“Kaplama malzemeleri üretildikleri ham maddeye göre değişik oranlarda su emme oranına sahip. Çeşitli boyutlarda imal ediliyor ve sızdırmaz özellikteler. Kaplama malzemesi tercih ederken, mimari tasarımla uyumlu olması, iklim koşullarına karşı direnci, kullanım ömrü ve yağış suyuyla etkileşimine de dikkat edilmeli. Çünkü çatı kaplama malzemeleri üretildikleri malzemelerin özelliklerinden dolayı yağış sularının toplanmasına doğrudan etki eder.”

Olası sel felaketlerinin önlenmesinde de etkili

Şenal, yağmur suyu toplamanın su kaynaklarının verimliliğinin yanı sıra sel oluşumlarının azaltılmasında da rol oynadığını belirtti ve sözlerini şöyle tamamladı:

“Çatılardaki yağış sularının toplanarak kullanılması, aynı zamanda şehir atık su şebekesine verilmekte olan su miktarını da azaltacaktır. Bu da olası sel felaketlerinin önlenmesinde frenleyici etki yaratır. Ayrıca şehrin altyapı bakım ve onarım masraflarında da tasarruf sağlamak mümkün olacaktır. En önemlisi de doğal kaynakların verimli kullanılması sayesinde çevresel sürdürülebilirlik için çok değerli bir adım atmış oluruz.”Yükleniyor...
Yükleniyor...