Yapı Magazin
Seramiksan, Yeni Ürünleriyle Cersai Fuarında Fark Yaratacak

Seramiksan, Yeni Ürünleriyle Cersai Fuarında Fark Yaratacak

Seramik sektörünün yenilikçi markası Seramiksan, seramik sektörünün gücünü ve kalitesini katıldığı fuarlar ile yurt dışı pazarına taşıyor. İtalya’nın Bologna kentinde düzenlenecek olan CERSAI fuarına katılmaya hazırlanan Seramiksan, fuara özel tasarladığı yeni karo ve vitrifiye ürünlerini ziyaretçilerinin beğenisine sunuyor. Seramiksan Direktörü M. Süreyya Çağlar ile CERSAI fuarını, Seramiksan’ın fuara özel çalışmalarını ve tasarladığı yeni ürünleri konuştuk.
Uluslararası Seramik Karo ve Banyo Mobilyaları Fuarı (CERSAIE) Bologna’da gerçekleşecek. Fuarın seramik sektörü için önemi nedir ve yıl içinde seramik sektöründe ne gibi etkiler yaratacağını öngörüyorsunuz? CERSAIE fuarı ihracat noktasında nasıl katkılar sunuyor?
Satış ve pazarlamanın en önemli oyuncularından biri şüphesiz ki fuarlardır. Seramiksan olarak, yurt içi ve yurt dışında önemli gördüğümüz fuarlara düzenli olarak katılım sağlıyoruz. Bu fuarlar sayesinde hem yurt dışında marka bilinirliğimizi artırıyor hem de Türk seramik sektörünün gücünü ve kalitesini gösteriyoruz. Uluslararası Seramik Banyo Fuarı Cersaie, bu sene kapılarını 26-30 Eylül tarihleri arasında sektör profesyonellerine açıyor. Dünyanın dört bir yanından gelen seramik ve banyo markalarına ev sahipliği yapan bu organizasyon 2022-2023 tasarım trendlerini belirliyor. Cersaie, Avrupa başta olmak üzere dünyanın farklı noktalarından firma ve ziyaretçileri bir araya getirmekte, yeni ticaret ağları oluşmasına katkı sağlamaktadır. 60’tan fazla ülkeye olan ihracatımızı eylül ayında katılacağımız Cersaie fuarı ile 2023 yılı içinde artırmayı hedefliyoruz. 
CERSAIE fuarında, dünyanın her yerinden önde gelen şirketler, mimari tasarım için yüzeyler, banyo mobilyaları ve bitişlerdeki trendlerin bir önizlemesini sunuyor. Seramiksan olarak fuara yönelik gerçekleştirdiğiniz güncel çalışmalarınız nelerdir? Hazırlık sürecinden kısaca bahseder misiniz?
Sektörün en önemli fuarı olan ve tüm dünyanın merakla beklediği Cersaie’de, inovatif kimliğimizin öne çıktığı, son tüketici ve mimarların değişen ihtiyaçlarına yönelik tasarladığımız teknoloji ve tasarım odaklı en yeni karo ve vitrifiye ürünlerimizi, sektör profesyonelleri ve ziyaretçilerimiz ile buluşturacağımız için heyecanlıyız. Fuar koleksiyonumuzu, sektördeki en son trendleri yakından takip ederek oluşturduk. Seramiksan olarak banyoda geçirilen zamanı konforlu ve keyifli hale getirmeyi amaçlıyoruz. Banyolarda tasarım algısını güçlendirdiğimiz mevcut vitrifiye koleksiyonlarımızın yanına, bu yıl geometrik forma sahip yeni lavabo modellerimizi ekledik. Büyük ebat olarak adlandırdığımız 60x120 cm karo ürün portföyümüze ise, son yılların dekorasyonda vazgeçilmez malzemesi olan mermer görünümlü porselen karolarımıza yer verdik. Zengin renk, desen ve ebat seçeneklerinden oluşan fuar koleksiyonumuzu ziyaretçilerimizin beğenisine sunacağımız için heyecanlıyız.
“Seramiksan olarak, ev dekorasyonundaki işlevsellik trendini vitrifiye ürünlerimize taşıyoruz”
Hızla gelişen teknoloji iş hayatının yanı sıra ev hayatında da minimalizm ve işlevselliği beraberinde getirdi. Endüstriyel tasarım ürünlerinde işlevselliğin önemi nedir? Minimal dekorasyon tasarımında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
Hızla gelişen teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken dünya genelindeki birçok kişinin yalnızca işte değil evde de işlevselliği önceliklendirmesini ve endüstriyel tasarım ürünlerine olan talebi artırmaktadır. Seramiksan olarak, ev dekorasyonundaki işlevsellik trendini vitrifiye ürünlerimize taşıyoruz. Uluslararası alanda birçok başarıya imza atan, endüstriyel tasarımın önemli isimlerinden Tasarımcı Bilge Nur Saltık ile iş birliğimizden doğan Stella ve Livello koleksiyonlarımızı kullanıcıların beğenisine sunduk. Seramiksan ve Endüstriyel Tasarımcı Bilge Nur Saltık’ın iş birliği ile hazırlanan bu serilerimiz mekânların doğru kullanılmasına olanak tanırken, estetik bütünselliğe de kapı aralıyor. Lavabo kenarındaki alanları artırmaya odaklanan Livello serisi, oval ve silindirik olmak üzere üst üste iki katmanıyla kullanım alanını genişletirken, kullanıcıları da alanları düzenli kullanmaları için motive ediyor. Lavaboda depolamayı da mümkün kılan Livello, ürünlerin lavabonun etrafını kirletmeden kullanılmasını kolaylaştırıyor. Tasarım koleksiyonunun bir diğeri olan Stella serisi ise geometrik formları kullanım alanlarına taşıyor. Oval ve silindirik tasarımlarıyla yine iki tezgâh üstü lavabodan oluşan Stella serisi, zarif görünümüyle banyolarda tasarım bütünlüğü yaratıyor. 
Dekorasyonda minimalizm felsefesini uygulamak için az eşya, yalınlık, düz renkler ve az malzeme kullanarak rafine ve şık mekânlar oluşturulabilir. Beyaz duvarlar, mekânlarda taze ve ferahlatıcı bir görüntü yaratır. Son birkaç yıldır popüler tasarım trendlerinden biri olarak da kabul edilen beyaz duvarlar, aynı zamanda minimalizmin yoğun olarak kullanıldığı İskandinav ve Japon kültürlerinde çokça tercih ediliyor. Minimalist akımda yalın ve rafine bir görünüm için beyaz renk dışında bej, gri ve toprak tonları da ön plana çıkıyor. Seramiksan olarak, kullanıcıların tarzını en çok yansıtan mekânların başında gelen banyolarda, minimalizm trendini yüzeylere taşıyoruz. 60x120 cm büyük ebatlı Cement ve Lava karo serileriyle kesintisiz yüzeyler oluşturuyoruz. Tasarım bütünlüğünün yanı sıra, endüstriyel dekorasyon trendinin vazgeçilmezi beton görünümünü de banyolara taşıyan porselen karolar, minimalist dekorasyon trendine yeni bir bakış açısı katıyor. Açık ve koyu gri renklerdeki Lava serisi Metropolitan zevklere hitap ederken, gri, bej ve antrasit tonlarındaki Cement, banyolarda etkileyici bir atmosfer oluşturmaktadır. Karo, vitrifiye ve banyo mobilyaları ürün gruplarımız ile banyolarda minimalist dekorasyon trendini, bütünsel tasarım anlayışıyla destekliyoruz. NANO teknolojiyle ürettiğimiz karolarımızı, minimal çizgilere sahip vitrifiyelerle kombinleme olanağı sunuyoruz. Seramiksan olarak lavabo, klozet ve bideden oluşan Bold serimiz ile işlevselliği estetikle buluşturuyoruz. 
“Sürdürülebilirliği iş süreçlerimizin temel yapı taşı olarak görüyoruz”
İklim krizinin yıkıcı etkileriyle birlikte dünyanın gündem maddelerinden birini de sürdürülebilirlik çalışmaları oluşturuyor. Seramiksan olarak sürdürülebilirliği ürünlerinize nasıl entegre ediyorsunuz? Yaşam alanları ve çevre için sürdürülebilirlik özelliği taşıyan ürünlerinizden bahseder misiniz? Classwood serisi, yaşam alanlarında doğaya dönüş hissi uyandırıyor. Bu ürünün özellikleri ve diğer ürünlere kıyasla avantajları nelerdir?
Seramiksan olarak sürdürülebilirliği iş süreçlerimizin temel yapı taşı olarak görüyoruz.  Seramiğin yaşam döngüsü doğrultusunda, hammadde üretiminden satış sonrası ilişkilere kadar tüm iş süreçlerine sürdürülebilirliği entegre etmiş durumdayız. Sürdürülebilir iş modellerini, kurum kültürümüzün ayrılmaz bir parçası haline getirmeyi ve gelecekte işimizin devamlılığını güvence altına almayı hedefliyoruz. Sürdürülebilirlik stratejimiz kapsamında, doğal kaynakların korunmasını, faaliyetlerimizin minimum çevresel etki ile gerçekleştirilmesini temel sorumluklarımızdan biri olarak görüyoruz. Seramiksan, sürdürülebilir çevre ve enerji anlayışı ile gelecek kuşaklara temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakılmasını amaçlamaktadır. Vitrifiye ürün grubunda 2,5-4,5 litre ile fonksiyon yapan çevreci Rim-out klozetlerimiz ile minimum su ve deterjan kullanımıyla maksimum hijyen ve temizlik sağlıyoruz. Doğanın kaynaklarını yeniden keşfetmek, ev dekorasyonunda doğaya zarar vermeden sürdürülebilir ve yenileyici çözümler bulmak artık çok daha önemli. Bu süreçte doğa ile uyumlu dekorasyon malzemeleri tercih ederek, doğaya zarar vermeden şık ve sürdürülebilir mekânlar yaratılabilir. Sürdürülebilirliği bütünleştirdiğimiz ürünlerimizde gerek ev gerekse işletme sahipleri için malzemesiyle dayanıklı, temizlenebilirliği ise kullanışlı ve konforlu bir ürün yelpazesi sunuyoruz. Modern baskı tekniklerimiz sayesinde hiçbir ağaç kesilmeden, ahşabın güzelliğini dayanıklı porselen yüzeylere taşıyoruz. Bu şekilde hem doğayı koruyor hem de ürünlerimizi birer tasarım unsuruna dönüştürerek kullanıcılarımızın estetik ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Doğadan unsurları evlerinde görmek isteyen kullanıcılar için 1994’ten bu yana çevreye duyarlı seriler tasarlıyoruz. 
İç ve dış mekânda kullanılabilen karolarımızla sürdürülebilirlik arzusunu yaşam alanlarına taşıyoruz. Sagano, Monte Verde ve Classwood porselen karo serilerimizle doğanın renklerini hem zemin hem de duvarlara yansıtıyoruz. 
Bütüncül ve etkili bir tasarım için seramik seçimi de önem taşıyor. Doğru seramik seçimi nasıl yapılır? Seramiğin yaşam alanlarına kattığı en büyük özellik nedir? Yaşam alanlarına baktığımızda seramiği maliyet ve uygulama noktasında diğer malzemelerden farklı kılan özellikler nelerdir? 
Dekorasyonda en önemli noktaların başında gelen yer ve duvar döşemelerinde, seçilen doğru malzeme ile yaşam alanlarımız bambaşka bir mekâna dönüşüyor. Günümüzde artık estetik, hijyenik, dayanıklı ve uzun ömürlü seramik kaplama malzemeleri yaşam alanlarının vazgeçilmezidir. Seramik karolar zengin doku, renk ve desen çeşitliliği, dayanıklılığı ve sürdürülebilir bir malzeme olmasıyla diğer kaplama malzemelerine göre kullanım avantajı sunarlar. Doğru uygulama yapıldığında bina ile aynı ömre sahiptir. Uzun vadede en ekonomik kaplama malzemesidir. Seramik karo uygulamasında en önemli kriterler, aşınma değeri ve kaymazlıktır. Karonun hangi alanlarda kullanılacağı, ayakkabı ile yürünen bir ortamda mı, dış ortama açık bir zeminde mi kullanılacağı yoksa ev içinde mi kullanılacağı önem taşır. Karolar ev içinde kullanılacak ise aşınma riski yok denecek kadar azdır. Karolar ayakkabı ile yürünen bir zemine döşenecek ise aşınma riski artar. Bu nedenle alınacak karo, insan trafiğinin yoğun olduğu ve aşınma ihtimali yüksek bir zemine döşenecek ise mutlaka aşınma sınıfı sorgulanmalıdır. Karoların uygulanması ve kullanımı sırasında yapılan yanlışlıklar, nihai tüketicinin üründe istediği estetik güzelliğin ve hijyenik özelliğinin kaybolmasına neden olmaktadır. Seramik karoların problemsiz, uzun ömürlü ve beklenen estetik görünüşü sağlayan kaplama malzemesi olarak kullanılmasında en önemli katkı, seramiği uygulayan ustadan gelmektedir. Döşeme yapacak usta tarafından, üretici firma önerileri ve malzeme karakterine uygun döşeme yapılması daha sonraki pek çok mutsuzluğu ortadan kaldıracaktır. Yine kullanım aşamasında, karo yüzeylerindeki her türlü kirler, sert, çizici özelliği olmayan piyasadaki kir ve yağ sökücüler ile temizlenmelidir. Kesinlikle kuvvetli asit, baz gibi aşındırıcı özelliği olan kimyasallar kullanılmamalıdır. Müşterilerimizin seçecekleri ürünü, ürünün kullanım amacına uygun yapmaları gerekmektedir. Örneğin; duvar karosu hiçbir şekilde dış mekânda, don etkisi olabilecek mekânlarda kullanılmamalıdır ya da parlak yüzeyli bir karo ıslak ve trafiğin yoğun olduğu ortamlarda kullanılmamalıdır. 
“Kişilere, kendilerini doğada hissedecekleri ortamlara uygun ürünler sunuyoruz”
Seramik ve tasarım trendleri birbirini nasıl etkiler? 2022 yılının dekorasyon trendleri hakkında neler söylemek istersiniz?
Teknolojinin gelişimi ve şehir yaşamı insanları doğadan uzaklaştırsa da insanoğlunun doğaya olan özlemi gün geçtikçe artıyor. İç mekân dekorasyonlarında son yılların popüler akımlarından olan “Doğaya Dönüş” teması, yaşam alanlarında kullanılan doğal malzemeler ile samimi ve sıcak mekânlar oluşturuyor. Şehir hayatının yüksek temposu, aslında farkında olmadan hepimizin üzerinde ciddi bir stres yükü oluşturuyor. Bireylerin kendilerini özel hissettikleri ve kendilerine kalan, özel bir alan olan banyolar artık bu anlamda kişilerin, kendilerini izole ettikleri bağımsız bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. Biz üreticiler de bu alanlar için, kişilerin kendilerini adeta doğada hissedecekleri ortamlara uygun ürünler üretmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken de sahip olduğumuz teknolojik imkânlarla ürünleri, doğal görünümlü olarak gerçeğinden ayırt edilemeyecek şekilde üretmeye çalışıyoruz. Bu anlamda trendler her geçen gün, doğada gördüğümüz doğal taş, mermer, ahşap gibi ürünlerin öne çıktığı malzemelere doğru gidiyor. Vitrifiye grubunda ise renkli ve mat ürünler yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlarken flat lavabolar ve banyo dolapları son yıllarda çok daha fazla hayatımızda yer alıyor. 
“Seramiksan vitrifiye fabrikamızda tamamen otomasyona dayalı üretim yapıyoruz”
2022 yılının ilk yarısını geride bıraktık. 2022 yılı seramik sektörü ve Seramiksan için nasıl geçti? Sonraki süreç için hedefleriniz ve planlarınız nelerdir?
Türkiye’nin en eski ve hızlı ilerleyen sektörlerinden biri olan seramik sektörü, ürünlerin gelişimi ve çeşitliliği dikkate alındığında ihracatta yerli kaynakları en çok kullanan ve hammadde de ithal ürünlere bağımlılığı en az olan sektörlerden biri olarak Türk ekonomisine katkı sağlamaktadır. Türk seramik sektörü yaklaşık 2 milyar dolar işlem hacmi ve 1 milyar doları aşkın ihracatıyla Türkiye’nin önemli endüstrileri arasında yer alıyor. Sektör olarak ülke ekonomisine 40 bin doğrudan 330 bin de dolaylı istihdam sağlıyoruz. 2022 yılının ilk yarısında dünya ticaretini ve ihracat pazarlarını olumsuz etkileyen birçok gelişme yaşandı. Rusya-Ukrayna savaşı ve küresel yüksek enflasyon ile para politikalarında sıkılaşma küresel ekonomide ve ticarette maalesef yavaşlamaya yol açtı. 2022 ilk yarı sonu katkı endeksi verilerine göre en yüksek ihracat katkı oranını 22,89 ile seramik sektörü gerçekleştirdi. Seramik sektörünün ihracatı 2022 yılı ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,7 arttı. Böylece sektörün mutlak ihracatı ve net ihracat katkısı en yüksek seviyeye çıktı. 
2014 yılında devreye aldığımız ve bugün dünyanın en gelişmiş vitrifiye üretim tesislerinden biri olan Seramiksan vitrifiye fabrikamızın kapasitesini 2 katına çıkarmak için gerekli çalışmalara başladık. Dünyada neredeyse el değmeden vitrifiye üretebilen birkaç tesisten biri olan Seramiksan vitrifiye fabrikasının yeni yatırımı tamamlandığında hem bölgenin hem ülkemizin üretimine, istihdamına ve ihracatına çok ciddi katkı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra dünyada değişen ve gelişen trendlere bağlı olarak mevcut tesislerimizi de daha büyük ebatlı porselen karo üretimi için yenilemeye başladık. Her iki yatırımında 2022 yılı içinde tamamlanmasını planlıyoruz. İhracat pazarlarında ise öncelikle hacmimizin yüksek olduğu ülkelerdeki varlığımızı güçlendirmeye çalışıyoruz. Belli ürün gruplarını sattığımız bu pazarlara yeni ürün gruplarını da yerleştirebilmek için çalışmalarımız hem ihracat ekibimizle hem de bölgelerdeki iş ortaklarımızla devam ediyor. Yeni pazar olarak belirlediğimiz ülke ve bölgelerde de çalışmalarımız sürüyor. Bu bölgelerde de hacmimizin arttırılması için bölgeye özel pazarlama faaliyetleri içindeyiz. 2022 yılında başta İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve Adana olmak üzere Türkiye’nin en önemli merkezlerinde mevcut showroomlarımızı yenilemeye ve yeni showroomlar açmaya devam ettik. Her geçen yıl artan kapasitemiz ile birlikte yurtdışı satış kanallarımızı da artırdık. Seramiksan olarak; üretmiş olduğumuz yer, duvar ve porselen karoların yanı sıra vitrifiye ürün grubumuzun yanına, bu yıl banyo mobilyalarını da ekledik. Banyo dolapları ürün grubunda “VOQ” adıyla iddialı bir marka yarattık. 40’ın üzerinde yeni banyo dolabımızı geçtiğimiz aylarda müşterilerimizin beğenisine sunduk. Seramiksan Konsept mağazalarında yerini alan VOQ Banyo Mobilyalarının hızlı, dinamik ve hızla gelişen ürün portföyü ile sektöre farklılık katacağını düşünüyoruz.

Etiketler:

Seramiksan, seramik, tasarım, endüstriyel tasarım, banyo, banyo mobilyaları, CERSAIE, fuar, uluslararası fuar, İtalya, Bologna, mimari tasarım, ev dekorasyonu, dekorasyon,

Paylaş:
İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN
Our site uses cookies. Learn more about our use of cookies: cookie policy

Sign Up for Our Newsletter