Yapı Magazin
Vaillant Çevre Dostu Ürünleriyle İklimlendirme Sektöründe Sürdürülebilir Çalışmalara İmza Atıyor

Vaillant Çevre Dostu Ürünleriyle İklimlendirme Sektöründe Sürdürülebilir Çalışmalara İmza Atıyor

İklimlendirme sektöründe sürdürülebilirlik odaklı yenilikçi çözümleriyle öne çıkan Vaillant, özellikle çevre dostu ve enerji verimliliği yüksek ürünleriyle dikkat çekiyor. Son dönemde ısı pompaları gibi teknolojik yeniliklerle pazarda güçlü bir yer edinen marka, kullanıcılarına tasarruf sağlamanın yanı sıra uzun ömürlü ve yüksek konforlu çözümler sunuyor. Vaillant, global çapta 8 AR-GE tesisi ve sürekli yenilikçi ürünler geliştirme stratejisiyle geleceğin iklimlendirme teknolojilerini belirleyen bir rol üstleniyor.   Vaillant'ın çevre dostu ürünlerini, yenilenebilir enerji entegrasyonu açısından Vaillant'ın mevcut ve gelecekteki planlarını ve sürdürülebilirlik hedeflerini konuştuğumuz Vaillant Group Türkiye Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erol Kayaoğlu, “Ürünlerimizi her adımda daha çevre dostu ve tasarruflu hale getirmek için uğraşırken aynı zamanda kullanıcıların ısıtma-soğutma ve sıcak su ihtiyaçlarını daha etkili bir şekilde karşılayacak yeni teknolojileri hayata geçirmek için çalışıyoruz. Bu anlamda AR-GE’ye önemli yatırımlar yapıyor, sürdürülebilir üretim noktasında da belirlediğimiz strateji doğrultusunda sürekli iyileştirmeler gerçekleştiriyoruz.” dedi.
Firmanızın sektördeki konumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce son dönemlerde sektörde ne gibi gelişmeler yaşandı? Bunların size olan katkısı ne yönde oldu?
Vaillant olarak, şofben ve kombinin mucidiyiz. 150 yıldır yenilikçi çözümlerimizle ısıtma pazarının standardını belirliyoruz. Sürdürülebilirliği işimizin merkezine alıyor, evimizde ve çevremizde daha iyi bir iklim oluşturmak vizyonuyla çalışıyoruz. Sektörde, kombi başta olmak üzere; ısı pompaları, kaskad kazan sistemleri, klima, şofben, panel radyatör, VRF sistemleri, oda termostatı gibi çok geniş bir ürün yelpazesiyle hizmet veriyoruz.
Özellikle son dönemde, tüm sektörler gibi iklimlendirme sektöründe de sürdürülebilirliği esas alan bir dönüşüm yaşandığını söyleyebiliriz. Teknolojik yeniliklerle desteklenen bu dönüşüm süreci, daha çevre dostu ve kullanıcı dostu yenilikçi ürünlerin önünü açıyor.
Biz de mucit kimliğimizden aldığımız güçle yeni nesil teknolojilere yatırım yapıyor ve hem sektörümüzün hem de dünyamızın geleceğini gözeterek sürdürülebilir çalışmalara imza atıyoruz. Tasarruf, uzun ömür, yüksek ısıtma / sıcak su konforu ve uzaktan erişim gibi faydalar sağlayan ürünlerimizin yanı sıra satış sonrası destek ağımız ile de kullanıcılarımızın yaşam konforunu artırmaya odaklanıyoruz. 
“Isı pompaları, çevre dostu özellikleriyle dünya çapında her geçen gün daha da önem kazanıyor”
Vaillant'ın yüksek verimli kombi ve ısı pompası sistemleri geliştirilirken, hangi enerji verimliliği standartları ve çevresel düzenlemeler göz önünde bulunduruluyor? Bu standartlar ve düzenlemeler, ürün tasarımı ve performansı üzerinde nasıl bir etkiye sahip ve Vaillant bu gereklilikleri karşılamak için hangi yenilikçi mühendislik yaklaşımlarını kullanıyor?
Regülasyonlarda en çok gündemimizde olanlar, Enerji İlişkili Ürünler (ErP) ve Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar (NSEB) Yönetmelikleri. İkisinin de ortak özelliği enerji verimli ürünlerin kullanılmasını kademeli bir şekilde zorunlu hale getiriyor olması. Bu noktada da ısı pompası ürününü özellikle vurgulamak gerekiyor. Sektörümüzde devrim olarak niteleyebileceğimiz ısı pompası, çevreci ve tasarruflu bir ürün. Isı pompaları ile son derece yüksek verim değerleri elde edilebiliyor. Yakıt tüketimlerinde kömür, sıvı yakıt gibi fosil yakıtlara göre yüksek oranlarda tasarruf sağlanabiliyor.
Konut ve ticari tesislerin ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda enerji maliyetlerini, enerji tüketimini ve karbon ayak izini de azaltması bakımından ısı pompaları, dünya çapında her geçen gün daha da önem kazanıyor. Örneğin; Avrupa pazarı son 5 yılda 4 kat büyüme kaydederek toplamda 1,1 milyon adetleri aşmış durumda. Özellikle Almanya, Fransa, İtalya gibi Avrupa ülkelerde ısı pompalarına geçişe yönelik ciddi bir hareketlilik söz konusu. Büyük gelecek vadeden bu teknolojinin pazar büyüklüğünün ülkemizde de yıllık 15 bin adedin üzerinde olduğunu öngörüyoruz. 
Vaillant Türkiye olarak biz de geleneksel işimiz olan kombinin yanı sıra son yıllarda yüksek verimlilik sunan ısı pompalarına odaklandık. Yenilikçi ısı pompası ürünümüz aroTHERM plus A+++ tüm kapasitelerde yüksek verimlilik sunuyor ve sektörde yer alan benzer ürünlere göre 700 kat daha çevreci bir soğutucu akışkana sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Üstelik evlerde var olan sistemlerin yenilenmesine gerek kalmadan cihazın kurulabilmesi mümkün olabiliyor. 
Akıllı iklimlendirme çözümler kapsamında Vaillant'ın kullanıcı konforunu ve enerji verimliliğini artırmak için geliştirdiği yapay zeka ve makine öğrenimi tabanlı algoritmalar hakkında bilgi alabilir miyiz? Bu algoritmaların, kullanıcıların yaşam tarzlarına ve tercihlerine nasıl uyum sağladığı ve enerji tasarrufu sağlamak için nasıl kişiselleştirildiği konusunda örnek verebilir misiniz?
Biz “Yarın için bugünden Vaillant” derken, geleceğin teknolojileri üzerinde her daim çalıştığımızı vurgulamaya odaklanıyoruz. Bu kapsamda odağımıza, bir yandan yüksek performans sunan ve enerji verimliliği sağlayan ürünleri, bir yandan da satış sonrası hizmetlerde müşteri memnuniyetini artıran, üstün kullanıcı konforu sunan çözümleri alıyoruz. Güçlü dijital altyapımızın ve organizasyonel çevikliğimizin de desteklediği bu süreç, müşteri deneyiminin standartlarını belirliyor. Örneğin; ecoTEC Exlusive adlı ürünümüz, kolay kurulumlu kablosuz ağ modülü sayesinde akıllı telefon uygulamasına bağlanabiliyor ve evdeki diğer akıllı cihazlarla iletişim kurabiliyor. Aynı zamanda akıllı kontrol kullanımı mümkün, böylece A+ sistem ısıtma enerji verimliliği ve düşük modülasyon oranıyla anlık ısı ihtiyacına göre otomatik kapasite ayarı yapabiliyor. Klima grubunda ise climaVAIR pure, çoklu fan hızı ile doğal rüzgâr etkisi oluşturan bir otomatik hava sirkülasyonu yaratabiliyor. Böylelikle ortamdaki havanın düzenli olarak yenilenmesini sağlıyor ve tüketici konforunu en üst düzeye ulaştırıyor. 
“Tüm çalışmalarımızda sürdürülebilir, enerji verimliliği yüksek, çevre ve kullanıcı dostu ürünler sunulmasına öncelik veriyoruz”
Geleceğin iklimlendirme teknolojilerini şekillendirmek için hangi trendleri takip ediyorsunuz? Bu kapsamda AR-GE çalışmalarınızda öncelik verdiğiniz alanlar nelerdir ve bu çalışmalar ürünlerinize nasıl yansımaktadır? 
Vaillant Group’un dünya çapında 8 araştırma ve geliştirme tesisi var ve her yıl aldığı ortalama 50 patent ile de inovatif bir kimliğe sahip. Belirttiğim üzere tüm çalışmalarımızda sürdürülebilir, enerji verimliliği yüksek, çevre ve kullanıcı dostu ürünler sunulmasına öncelik veriyoruz. Ürün teknolojileri, hammadde, üretim, tedarik zinciri, satış ve dağıtım kanallarında yani değer zincirinin tüm halkalarında sürdürülebilir stratejiler geliştirmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda iklimlendirmede geleceğin teknolojilerini merkezimize alarak ilerliyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımızda ısı pompası ürünümüz öne çıkıyor. Isı pompası ürünü AR-GE çalışmalarımızda odaklandığımız önemli bir ürün grubu. Geleceğin teknolojilerini yakından takip ediyor ve bu alanda en yenilikçi ürünleri kullanıcıların beğenisine sunmak için sürekli olarak çalışıyoruz. Geleceğin teknolojilerine odaklanmamızın yanı sıra var olan ürünlerimizin de daha verimli, daha teknolojik ve daha kullanıcı dostu olması adına faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Markamızın Green iQ konsepti kapsamında ilk kez 2020 yılında üretip pazara sunduğu ecoTEC Exclusive multi yoğuşmalı kombi, eşsiz konfor ve maksimum verimlilik sunmasıyla dikkat çekiyor. Avrupa’da sosyal sorumluluk felsefesi üretilen ecoTEC Exclusive multi yoğuşmalı kombi, standart kombilere kıyasla yüksek oranda tasarruf sağlıyor. Premium segmentte yer alan ecoTEC Exclusive multi yoğuşmalı kombimiz yüksek oranda geri dönüştürülebilirlik değeri, çevre dostu düşük maliyetli enerji kullanımı ile dünyanın korunmasına katkıda bulunuyor.
Yenilenebilir enerji entegrasyonu açısından Vaillant'ın mevcut ve gelecekteki planları nelerdir ve bu planlar sürdürülebilirlik hedefleriyle nasıl uyum sağlamaktadır?
Günümüzde enerji verimliliğini sağlamak ve enerji çeşitliliği yaratmak birincil önceliğe sahip bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Artan enerji ihtiyacı paralelinde tek tip bir kaynağa bağımlı kalmak neredeyse imkansız bir hal aldı. Enerjinin güvenliği, çeşitliliği ve verimliliğine yönelik hedeflere ulaşma yolunda hibrit sistemler büyük avantajlar sağlıyor. Gaz ile çalışan kombi ya da kazan ürünlerinin, elektrikle çalışan ısı pompası veya bunların güneş enerjisiyle de takviyeli olarak çalışan diğer versiyonları ile birlikte kullanılması şeklinde tanımlanan hibrit enerji çözümleri çevre için büyük bir potansiyel taşıyor. Kullanıcılara sunacağınız ürünleri ve enerji kaynaklarını çeşitlendirmek yani hibrit sistemleri iklimlendirme sektörüne dahil etmek enerji verimliliğinin sağlanması ve regülasyonların zorunlu kıldığı hedeflerin ulaşılmasında önemli rol oynuyor.
Vaillant olarak bu alana ciddi yatırımlar yapıyoruz. Ürünlerimizi her adımda daha çevre dostu ve tasarruflu hale getirmek için uğraşırken aynı zamanda kullanıcıların ısıtma-soğutma ve sıcak su ihtiyaçlarını daha etkili bir şekilde karşılayacak yeni teknolojileri hayata geçirmek için çalışıyoruz. Bu anlamda AR-GE’ye önemli yatırımlar yapıyor, sürdürülebilir üretim noktasında da belirlediğimiz strateji doğrultusunda sürekli iyileştirmeler gerçekleştiriyoruz.