Yapı Magazin
Kalekim Lyksor Kimya, Bilimsellik, Sistematiklik ve Çok Yönlü Sürdürülebilirlik Anlayışıyla Hızlı ve Kaliteli Çözümler Sunuyor

Kalekim Lyksor Kimya, Bilimsellik, Sistematiklik ve Çok Yönlü Sürdürülebilirlik Anlayışıyla Hızlı ve Kaliteli Çözümler Sunuyor

Kurulduğu günden bu yana “Her şey ihtiyaçtan doğar” felsefesiyle ticari hayatına devam eden Kalekim Lyksor Kimya, yeni ihtiyaçlara profesyonel çözümler bulmak adına büyüyen ekibi ile çalışmalarını ve yatırımlarını sürdürüyor. Çalışmalarının odağında bilimsellik ve sistematiklik olan Kalekim Lyksor Kimya ekibinden Beton Grubu Türkiye Satış Müdürü Korhan Şenel, Operasyon Müdürü Onur Köklü, AR-GE Yöneticisi Cihangir Ceyhan ve Beton Grubu Bölge Müdürü Ahmet Okan Özçelik ile hızlı ve kaliteli çözümler sunma noktasında gerçekleştirdikleri faaliyetlerini, operasyonel mükemmellik sağlama noktasında attıkları adımları, sürdürülebilirlik açısından güncel AR-GE ve inovasyon çalışmalarını, yeni pazar stratejilerini ve hazır beton, çimento, agrega, inşaat sektörlerini bir araya getirecek olan BETON 2023 Fuarı’nda sergileyecekleri ürünlerini konuştuk.
Sektöre daima yenilikler katan, betonda kullanılan makrosentetik fiberi Türkiye’de ilk kez üreten firmalardan biri olarak daha hızlı ve kaliteli çözümler sunma noktasında gerçekleştirdiğiniz faaliyetlerinizden bahseder misiniz? 
Korhan Şenel (Beton Grubu Türkiye Satış Müdürü): Çalışmalarımızın temelini bilimsellik ve sistematiklik oluşturuyor. Bu temel üzerinde, paydaş ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Sektördeki paydaşlarımızın özel problemlerine, onlara özel geliştirdiğimiz inovatif çözümleri sunmaya gayret ediyoruz. Bu çalışmalarda; bilimsellikten ayrılmadığımız için doğru çözümlere ulaşıyor, AR-GE merkezimizde teknolojimizi geliştirdiğimiz için önerilerimizde inovatif oluyor, paydaş memnuniyetine önem verdiğimiz için de hızlı ve kaliteli çözümler sunuyoruz.
Diğer yandan çok yönlü bir sürdürülebilirlik anlayışımız var. Bu anlayışta, ekonomik boyutta sürdürülebilirliğin yanında, müşteri ilişkilerinden çalışan memnuniyetine, ürün kalitesinden verdiğimiz hizmetlerin topluma yararlılığına ve çevresel etkilerine kadar çok çeşitli parametreleri var. Bu yönlerin tümünü çok önemsiyor ve gayretle bu kavramı artırmaya çalışıyoruz.
Yapılarda meydana gelen korozyon yapı güvenliğini tehdit ediyor. Depreme dayanıklı yapılar için beton üretilirken farklı katkıların kullanımı da büyük önem taşıyor. Depreme dayanıklı yapılarda kullanılması düşünülen betonun sahip olması gereken standartlar ile durabilite ve dayanım özellikleri nelerdir?
Korhan Şenel: Geleneksel beton, değişik dayanım sınıflarında üretilebilmesinin yanında maalesef heterojen ve gözenekli bir taşıyıcı sistem malzemesidir. Bu gözeneklilik, agresif çevresel şartlar altında betonun ve içine gömülü donatının bozulmasına yol açabiliyor. Haliyle bu bozulma yapının deprem performansının azalmasına yol açıyor.
Diğer yandan beton, taze ve sertleşmiş hal için istediğimiz özelliklerini geliştirebildiğimiz teknolojik bir malzeme. Beton tasarımı yapılırken bu geleneksel betonun ister taze halde iken ister sertleşmiş halde iken özelliklerini modifiye edebiliyoruz. Bu modifikasyonları, AR-GE ve teknik çalışmalarımız sonucu geliştirdiğimiz beton katkıları sayesinde gerçekleştiriyoruz.
Ironguard kodlu ürünümüz, zararlı servis koşullarında beton içinde bulunan çelik donatıdaki korozyonun reaktivitesini pasifleştirerek, betonarmenin kanseri olarak bilinen donatı korozyonunu durduruyor. Böylelikle betonarme elemanın deprem anında yük taşıma kapasitesi azalmamış oluyor.
Diğer yandan Hydroplast serisi ürünlerimiz, betonun gözeneklerini doldurup tıkayarak hem beton malzemesinin geçirimsizliğini sağlıyor hem de zararlı kimyasalların ve suyun donatıya ulaşmasını engelleyerek donatının korozyona karşı korunmasına yardımcı oluyor.
“Hem yeni paydaşlara ulaşabilmek hem de mevcut müşterilerimizle ilişkilerimizi geliştirebilmek için sabırsızlanıyoruz”
Hazır beton, çimento, agrega ve inşaat sektörlerini bir araya getirecek olan BETON 2023 Fuarı’nda, Türkiye’de ve yurt dışında çimento ve beton üreticilerine, kimyasal katkı üreticilerine kendi geliştirdiği hammaddelerle yenilikçi ürünler sunan Kalekim Lyksor Kimyada yerini alacak. Terzi işi çözümler ile sektörün ihtiyaçlarına da yönelik özel üretim gerçekleştiren Kalekim Lyksor Kimya’nın fuardan beklentileri nelerdir?
Korhan Şenel: BETON 2023 Kongre ve Fuarı’nda yerimizi almak için heyecanlanıyoruz. AR-GE ve teknik departmanlarımızın hazırladıkları akademik çalışmalar kongre tarafında sunulurken, fuar tarafında yeni geliştirdiğimiz malzemelerin tanıtımını yapacağız. Beton grubu katkılarımızda su azaltma ve dayanım geliştirme performansı, kıvam koruma performansı yüksek, çimento grubu katkılarımızda öğütme ve dayanım geliştirme performansı yüksek inovatif ürünlerimizi paydaşlarımıza sunmak ve özel problemlerine uygun çözümlere dönüştürmek istiyoruz. Hem yeni paydaşlara ulaşabilmek hem de mevcut müşterilerimizle ilişkilerimizi geliştirebilmek için sabırsızlanıyoruz.
“Yerli teknoloji ile AR-GE laboratuvarımızda geliştirdiğimiz hammaddeleri tanıtmayı planlıyoruz. Bu adım sektörde daha kaliteli ve etkili ürünler üretilmesini sağlayacaktır”
Üstün AR-GE teknolojisi ile sektöre inovatif ürünler sunmasıyla dikkat çeken Kalekim Lyksor Kimya’nın BETON 2023 Fuarı’nda sergileyeceği ürünler hakkında bilgi alabilir miyiz? Ürünlerinizde fuarda öne çıkan detaylar neler olacak?
Korhan Şenel: BETON 2023 fuarı için biz de oldukça heyecanlıyız. Öncelikle yerli teknoloji ile AR-GE laboratuvarımızda geliştirdiğimiz hammaddeleri tanıtmayı planlıyoruz. Bu adım sektörde daha kaliteli ve etkili ürünler üretilmesini sağlayacak. Diğer yandan beton üreticilerinin problemlerine yönelik su azaltma etkisi, çimento tasarrufu etkisi, kıvam koruma etkisi yüksek ürünlerimizi paylaşacağız. Çimento ve mineral öğütme alanındaki yeni ürünlerimiz de standımızda yerini alacak. Beton ve betonarme yapıların dayanıklılığını arttıran su geçirimsizlik katkılarında da inovatif çözümlerimiz tanıtılacak. Ayrıca tünelcilik, madencilik ve şev stabilitesi alanında yoğun kullanımı bulunan püskürtme beton için alternatif çözümlerimiz olacak.
“Ekibimiz, ürünlerimizin son kullanıcıya ulaşana kadar geçmiş olduğu bütün süreçlerde bulunarak her kademede iş ortaklarımıza destek vermekte”
Uzmanlık alanınızda çimento, beton ve inşaat sektörüne özel ihtiyaçların karşılandığı terzi işi çözümler üretmeye devam eden Kalekim Lyksor Kimya’nın güvenli ve sürdürülebilir çalışmaları kapsamında hizmet, AR-GE ve üretim faaliyetlerini artırma, operasyonel mükemmellik sağlama noktasında attığı adımlardan bahseder misiniz?
Onur Köklü (Operasyon Müdürü): Bilindiği üzere Kalekim Lyksor Kimya hitap etmiş olduğu sektörün parlayan yıldızı konumunda. Terzi işi çözümler ile müşteri memnuniyetini ön planda bulunduran firmamız, bir sonraki hedefine ulaşma yolunda yeni yatırımlar yapmaktadır. Özellikle deneyimlerimizi deprem bölgesine aktarabilmek ve ülkemizin yaşamış olduğu deprem felaketinde yaşanan can kayıplarının önüne geçebilmek için firmamız Mersin ilinde yeni üretim tesisi yatırımını bitirmek üzere olduğunu buradan belirtmek isterim. Kurulduğu günden bu yana “Her şey ihtiyaçtan doğar” felsefesiyle ticari hayatına devam eden firmamız, yeni ihtiyaçlara profesyonel çözümler bulmak adına büyüyen ekibimizle çalışmalarını ve yatırımlarını sürdürmektedir. 
Sürdürülebilir kalitenin müşteri memnuniyeti açısından öneminin farkında olan ekibimiz; Dünya’daki değişim ve teknolojileri yakından takip ederek, yaptığı AR-GE çalışmaları ile de yalnızca ülke genelinde değil bütün dünya coğrafyalarında adından söz ettirmeyi hedeflemektedir. Değişimin öncüsü olmayı kendine hedef olarak belirleyen ekibimiz her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir. 
Teknik denemeler, saha uygulamaları ve teknik danışmanlık konusunda oldukça tecrübeli olan ekibimiz; ürünlerimizin son kullanıcıya ulaşana kadar geçmiş olduğu bütün süreçlerde bulunarak her kademede iş ortaklarımıza destek vermektedir. Firmamız sektörün ihtiyaçlarını ve dinamiklerini doğru şekilde analiz ederek; çözümler üretme ve uygulama konusunda oldukça aktif rol oynamaktadır. 
“Sürekli olarak odağında bilim olan AR-GE çalışmaları yürütüyoruz”
Kalekim Lyksor Kimya’nın üretim tesisinden ve AR- GE merkezinden konuşmak isteriz. En yeni ve ileri teknolojilerle müşterilerine çözümler sunan Kalekim Lyksor Kimya, AR-GE çalışmalarında ve inovasyonda hangi noktalara dikkat ediyor? Sürdürülebilirlik açısından güncel AR-GE ve inovasyon süreçlerinizden bahseder misiniz?
Cihangir Ceyhan (AR-GE Yöneticisi): Kalekim Lyksor Kimya bir teknoloji firması olarak vizyonunu mühendislik ihtiyaçlarına değerli çözümler üretmek olarak belirlemiş durumda. Bu sebeple sürekli olarak odağında bilim olan AR-GE çalışmaları yürütüyoruz. 
Araştırma ve geliştirme çalışmalarımızın bir dalını hizmet verdiğimiz sektörlerin genel mühendislik problemleri oluşturuyor. Bu alanda problemlere alternatif çözümler düşünüyor, bu konuda donanımlı laboratuvarlarımızda kapsamlı deneysel çalışmalar planlıyor ve gerçekleştiriyoruz. Diğer yandan çözüm ortağı olduğumuz paydaşlarımızın özel problemlerine, özel AR-GE faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalarımızı “terzi işi” çözümler olarak adlandırıyoruz. Böylelikle paydaşlarımıza doğal kaynak kullanımı, karbondioksit emisyonu, ekonomi ve güvenlik bakımlarından etkili çözümler üretebiliyoruz. 
Yoğun AR-GE faaliyetlerimizden biri ürün hammadde üretimleri. Çimento ve beton katkıları alanında ürün hammaddelerini üreten bir teknolojiye sahibiz. Yerli teknoloji ile ürettiğimiz hammaddeler diğer üreticilere üstün kalitede hizmet ve malzeme tedariki sağlıyor. 
AR-GE çalışmalarımızın önemli bir bölümü iddialı olduğumuz alanlardan biri olan beton katkılarında yürütüyoruz. Bu çalışmalar sonucu geliştirdiğimiz yeni polimerler ile üretilen katkılar betonun işlenebilirliğini, kıvam koruma özelliğini ve pompalanabilirliğini oldukça geliştiriyor. 
Püskürtme beton gibi özel üretim ve kullanım alanına sahip betonlar için de inovatif çözümlerimiz var. Alkali içermeyen püskürtme beton katkılarımız AR-GE laboratuvarında geliştirilmiş ve başarılı bir şekilde sektöre sunulmuş ürünlerimizdendir.
Çimento sektörüne yönelik konuşursak; öğütme kolaylaştırıcı katkılarımız ile aynı mukavemetteki çimentoyu daha az enerji kullanarak üretmek mümkün olunca daha çevreci ve sürdürülebilir ve ekonomik bir çimento ortaya çıkıyor. Başka bir açıdan değerlendirdiğimizde, teknolojik ürünlerimiz ile aynı enerji kullanılarak daha yüksek mukavemetli çimentolar üretmek mümkün olabiliyor.
“Gelişmekte olan ve yatırımların hızla devam ettiği Türkiye, Hindistan ve Afrika ülkeleri gelecek yıllarda dünyadaki pazar payını ciddi oranda artıracaktır”
Küresel çimento ve beton ürünleri pazarı, %8,2’lik bileşik yıllık büyüme oranıyla (CAGR) 2022’de 364,12 milyar dolardan 2023’te 394,02 milyar dolara yükseldi. Çimento ve beton ürünleri pazarının 2027 yılında %7,6 yıllık bileşik büyüme oranıyla 527,78 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Küresel çimento ve beton ürünleri pazarına ilişkin değerlendirmenizi alabilir miyiz? Kalekim Lyksor Kimya olarak yeni pazar strajilerinizden bahseder misiniz?
Ahmet Okan Özçelik ( Beton Grubu Bölge Müdürü): Çimento ve Beton sektörü bir ülkede kalkınma için olmazsa olmazdır. Herhangi bir ülkede kalkınmanın en stratejik ve önemli unsurlarından birisidir. 2023’ü zorlayıcı bir yıl olarak geride bırakıyoruz. Ülke ve dünya pazarında artan aşırı rekabet ve anormal artan maliyetler arasında yılı tamamlamak üzereyiz. Özellikle enerji maliyetlerindeki yüksek dalgalanmalar, yoğun enerji tüketimine sahip çimento ve beton sektöründe en zorlayıcı unsurlardan biri olmuştur. 
2023 yılı ile sektör yeni bir döneme girmiştir. Çimento pazarında firmalar ihracata yönelmektedir. Özellikle Avrupa’da ve çok uluslu firmalar çimento üretiminden çıkmaktadır. Bunda karbon salınımın majör bir etkisi bulunmaktadır. Gelişmekte olan ülkeler bu sektöre öncülük etmeye devam edecektir. Gelişmekte olan ve yatırımların hızla devam ettiği Türkiye, Hindistan ve Afrika ülkeleri gelecek yıllarda dünyadaki pazar payını ciddi oranda artıracaktır. 
Yapı kimyasalı üreticisi olarak sektör ile paralelliğimiz bulunmaktadır. Önümüzdeki yıllarda bizler de hedef ülkelerdeki yatırımlarımızı gerçekleştirip zaten çok uluslu firma yapısına geçtiğimiz bu dönemde marka bilinirliliğimizi artırmak en önemli misyonumuz olacaktır. 
“Büyümekte olan ve pazar payını sürekli artıran Kalekim Lyksor Kimya’nın ivmesini daha da artıracağına inanıyorum”
Hazır beton, çimento, agrega ve inşaat sektörlerini bir araya getirecek olan BETON 2023 Fuarı’nda, Türkiye’de ve yurt dışında çimento ve beton üreticilerine, kimyasal katkı üreticilerine kendi geliştirdiği hammaddelerle yenilikçi ürünler sunacak olan Kalekim Lyksor Kimya’nın fuardan beklentileri nelerdir? Yeni iş bağlantıları kurma ve bu bağlantılara markanın üretim gücünü artırma noktasında çalışmaları neler olacaktır?
Türkiye’de inşaat sektörü lokomotif sektörlerden biridir. İnşaat denilince ilk akla gelen yapı malzemelerinden birisi de betondur. Ülkemizde düzenlenen beton fuarı, beton bileşenlerini oluşturan malzemelerin üreticilerini bir araya getirerek, sektörü bir adım daha ileri taşımakta önemli bir misyon üstlenmiştir. Birbirine doğrudan ve dolaylı şekilde bağlı olan sektör temsilcileri ile iletişime geçme fırsatımız olacaktır. Bu sayede kendimizi, yeni nesil ürünlerimizi ve problem çözme yeteneklerimizi doğrudan ifade edip tanıtabileceğiz. Sektördeki son gelişmelerden haberdar olup firma temsilcileri ile tanışma fırsatımız doğacaktır. Büyümekte olan ve pazar payını sürekli artıran Kalekim Lyksor Kimya’nın ivmesini daha da artıracağına inanıyorum.
Etiketler:

#kalekimlysorkimya

Paylaş:
İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN
Our site uses cookies. Learn more about our use of cookies: cookie policy

Sign Up for Our Newsletter