Yapı Magazin
Mega Yalıtım’dan Doğal Afetlere Karşı Dayanıklı Binalar İçin İleri Teknoloji Modeller

Mega Yalıtım’dan Doğal Afetlere Karşı Dayanıklı Binalar İçin İleri Teknoloji Modeller

Elazığ’da 2009 yılında üretime başlayan ve 2022 yılının ikinci yarısından itibaren tüm iş süreçlerinde yenilenme kararı alan Mega Yalıtım, sürdürülebilirliği üretim proseslerinin odağına alıyor. Yenilenen Mega Yalıtım’ın ürün gamından, üretim tesisinden ve hedeflerinden konuştuğumuz Mega Yalıtım Satış ve Pazarlama Direktörü İsmail Helvacıoğlu, doğal afetler konusunda sorumluluk bilinciyle hareket ettiklerini söyledi ve “Doğru malzeme seçimi ve mühendislik çalışması gerektiren ‘Doğal afetlere dayanımı yüksek binalar’ bizim mottomuz oldu.” dedi.

Elazığ’da 2009 yılında üretime başlayan Mega Yalıtım, Yönetim Kurulunun 2022 yılında aldığı kararla birlikte tüm süreçlerinde yeniliğe gitti. Yeni yapılanmanın ve yatırımlarla birlikte iş süreçlerinizden, ürün gamınızdan ve hedeflerinizden bahseder misiniz?

Mega Yalıtım olarak Yönetim Kurulumuzla koordineli olarak 2022 yılının ikinci yarısında üretimden yönetim modeline kadar birçok iş sürecinde yenilenmeye gittik. Bu değişimle  birlikte hedeflerimize yönelik daha stratejik çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla birlikte önce tam ulusallaşma, daha sonrasında globalde bir marka olmanın yanı sıra ISO 500 listesinde de yer almayı hedeflerimiz arasında  belirtebilirim.

Yeni yapılanmayla birlikte üretimden personel çalışmasına kadar tüm süreçlerimizde verimlilik modeline odaklanıyoruz. Mega Yalıtım olarak 158 bin m² üretim tesisine sahibiz, 400 civarı çalışanımız bulunuyor ve 22 ülkeye düzenli  ihracat yapıyoruz. Yenilenme sürecinde öncelikle mevcut durumu tespit edip sonrasında “daha verimli nasıl bir model üzerinde çalışabiliriz?” konusuna odaklanarak, çözümleri belirlemiş olduğumuz plan doğrultusunda devreye almaya başladık.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremlerle birlikte Türkiye, tarihteki en büyük felaketlerden birini yaşadı. Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletmek isteriz. Meydana gelen depremlerle birlikte yeni ve eski fark etmeksizin binlerce bina hasar aldı. Bu süreçte ise depreme dayanıklı yapıların önemi bir kez daha ortaya çıktı. Mega Yalıtım olarak sismik dayanıma katkı sağlayan güvenli yapılar için sunduğunuz çözümler nelerdir?

Doğru malzeme seçimi ve mühendislik çalışması gerektiren “Doğal afetlere dayanımı yüksek binalar” bizim mottomuz oldu. Mega Yalıtım olarak sorumluluk bilinciyle hareket ederek MegaSafe teknolojisini geliştirdik. Konusunda uzman akademisyen ve kurumların önerileriyle, uygulanacağı zemine göre dizayn edilmiş, konvansiyonel temel elemanları dışında sismik sönümlemeye destek olan ve katkı sağlayan yapı elemanları kullanarak MegaSafe House ve MegaSafe Store isimli konut/ iş yeri modelleri sunduk. Doğal afetlere karşı dayanımı hedeflediğimiz için binalarımızın duvar bloklarında hafif, ısı, ses ve yangın yalıtımı sağlayan MegaBlock ürünlerimizi kullandık. MegaBlock ürünlerinin hafif yapısı ve özel tasarlanmış kilit sistemi sayesinde duvar çatlamalarını ve yıkılmaları minimize etmeyi hedefliyoruz.

Yaşanabilir bir gelecek için tüm dünyada sürdürülebilirlik çalışmaları ön plana çıktı ve Avrupa Yeşil Mutabakatı, Paris İklim Anlaşması ve “Yeşil Kalkınma Yolunda Türkiye” gibi yasal düzenlemeler gündeme getirildi. Mega Yalıtım olarak enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik politikalarınızdan bahseder misiniz?

Ekibimizin önceliklerinden biri de sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerji üretimi. Biz sürdürülebilirliği bazı yeniliklerle sağlamaya özen gösteriyoruz. Geri dönüştürülebilir malzemelerle çalıştığımız bir fabrikamızda yaklaşık olarak 6,5 Mega Watt’lık  bir GES sistemimiz aktif durumda. Bu sistem sayesinde elektrik ihtiyacımızın %70’ini karşılıyoruz. Ayrıca ürettiğimiz ürünlerde evrensel ve global protokol ve mutabakatlara bağlı kalıyor, proseslerimizi bu çerçevelerde gerçekleştiriyoruz.

Enerji verimliliğinin ön planda olduğu, hızlı imal edilen, kalıcı ve güvenilir yapılar için Mega Safe Teknolojisi’nin avantajları nelerdir? Bu noktada iş ortaklarınıza nasıl çözümler sunuyorsunuz?

Mega Safe Teknolojisi güvenilir, hızlı, ekonomik ve enerji tasarrufu gibi 4 ana başlık üzerinde şekilleniyor. Burada güvenilir olmasından kastımız; öncelikle güvenli binalar için uygulanacak zemin etütlerinin ve testlerinin yapılarak uygulanacak zemine göre dizayn edilmesidir. Bununla birlikte binanın temellerinde konvansiyonel ya da betonarme değil sismik sönümlemeye yardımcı olan bir temel modeli ile yürütüyoruz. Öncelikle sağlam yapılar için zemine uygun mühendislik ürünleri  kullanıyoruz. Güvenliğimizin birinci temelini de bu strateji oluşturuyor. Duvar için ise hafif yapı elemanı olarak tabir edebileceğimiz yalıtımlı duvar blokları kullanıyoruz.

MegaBlock ürünlerinde hem ısı, hem ses , hem de yangın yalıtımıyla ilgili ciddi bir mühendislik çalışması bulunuyor. Yangın testleri standartları bu ürünle ilgili  120 dakika gibi bir dayanım isterken, ürünlerimiz 210 dakikaya kadar dayanım sağlayabilmekte. yanma testini ise yine standardın çok çok üzerinde bir sürede karşıladık. Kısacası temelden başlayarak çatıya kadar bölgenin ve zeminin gerektirdiği tüm yapı elemanları için oluşturulmuş bir mühendislik hizmetimiz bulunuyor. Biz bu noktada hava şartlarına da bağlı olarak 10  günde (+- 3 Gün)  binaları teslim edebilecek hızlılığa sahibiz.

MegaBlock ürünümüzün ana hammaddesi tamamen doğal materyallerden oluşuyor. Bizim mühendisliğimiz de bu noktada devreye giriyor. Belirli kimyasallarla desteklenen yapı  bloklar, ısı köprüsü oluşturmayacak şekilde dizayn edilmiş kilit sistemi ve ergonomik  formu ürünümüzün artı değerlerini oluşturuyor.

Farklı ihtiyaçlara tek çözüm: MegaBlock

Isı yalıtımı için özel olarak tasarlanmış MegaBlock Isı Yalıtım Bloğu ile ince detaylara uygun çözümler sunuyorsunuz. Yapıları depreme karşı da güçlendiren MegaBlock Isı Yalıtım Bloğu mimar, mühendis ve uygulayıcılara tasarım, hız, verimlilik ve tasarruf noktasında nasıl kolaylıklar sunuyor?

MegaBlock Isı Yalıtım bloğu genellikle binaların dış cephelerinde kullanılıyor. Bir de akustik yalıtım sağlayan MegaBlock Akustik (S.E.S. Sound Engeneering Systems) ürünümüz bulunuyor. Termal bloklarımız binaların dış cephelerinde ısı yalıtımı için kullanılırken ses bloklarımız ara bölmelerde ve iç duçarlarda ses yalıtımı sağlamak için kullanılıyor. MegaBlock serisinin en büyük avantajlarından biri ise hız. Binalarda duvar elemanı, ses yalıtımı elemanı, ısı yalıtımı elemanıyla yapılabilecek aslında 3 işçilik ve ürün maliyetini tek ürünle karşılanabilmesini sağlıyor. İşçilik ve maliyetin yanı sıra ürünün ergonomik olması binalarda meydana gelen hareketler nedeniyle oluşan sıva çatlakları gibi negatif durumların önüne geçiyor. Ekonomik olarak 3 farklı yapı sistemi ihtiyacını tek bir ürünle  çözmemizi sağlıyor.

Ürünün iç ve dış cephelerde kullanıldığından bahsettiniz. Ürün yüksek yapılarda kaçıncı kata kadar mukavemet gösteriyor? Ürünün yangın, ses ve ısı yalıtımı özelliklerini konuştuk. Ürün mimari tasarım noktasında mimarlara dış etkenlere karşı nasıl kolaylıklar sunuyor? Sadece depremlerle değil rüzgâr gibi dış etkenlerle de sismik hareket oluşabiliyor. Buradan hareketle ürünün sismik harekete etkisiyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Öncelikle ürünün kullanımı çok pratik ve kolay. Dolayısıyla mimari açıdan hiçbir zorluğu yok ve hafif olması, taşınabilir olması, düşük maliyetli olması bizim için önemli argümanlar.

Türkiye’de çok katlı yapılardan bahsedildiğinde genellikle yönetmeliklerden dolayı 10 kat ve üstü konuşulur ve 1977  yıllında yayımlanan  TS 2510 Kârgir Duvarlar Hesap ve Yapım Yönetmeliği halen geçerliliğini korumaktadır.Ülkemizde imal edilen her duvar ve duvar elamanı bu yönetmeliğe uygun olmak zorundadır.  

MegaBlock ürünümüzün 9,5 cm ile başlayan 29,5 cm’e kadar devam eden farklı iklim bölgeleri ve alanlarda kullanıma uygun ölçülerde üretimini yapıyoruz. 14,5’lik bir ürün Marmara Bölgesinde mantolama yapılmadan ısı yalıtım yönetmeliğinin şartlarını karşılamakta,  24,5 cm’lik ürünümüz Doğu Anadolu Bölgesinde ısı yalıtım yönetmeliğinin değerlerini karşılamaktadır.

Biraz da Mega Yalıtım’ın bayi yapılanmasından konuşmak isteriz. Mega Yalıtım olarak nasıl bir bayi yapılanmasına sahipsiniz ve bayilik yapılanmasını güçlendirmek için nasıl çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz? Bayilik sisteminin operasyonel mükemmelliğe etkisi nedir?

Mega Yalıtım olarak Türkiye’nin 56 ilinde mevcut fabrika bayilerimiz ile yürüttüğümüz  bayilik çalışmasıyla 81 ile ürünlerimizin satış ve pazarlamasını gerçekleştiriyoruz. Operasyonel mükemmelliği sağlama noktasında bayilerimizle ciddi bir donanım ve eğitim süreci yönetiyoruz. Bu durum bizim hem ciro hem de ürün gamımızın çeşitlenerek sahaya penetre olmasına destek oluyor.

Mega Yalıtım, tüm iş süreçlerinde sürdürülebilirlik odaklı çalışıyor

2023 yılının ilk çeyreğini geride bırakıyoruz. 2022 yılı ve 2023 yılının ilk çeyreği Mega Yalıtım için nasıl geçti? 2022 yılı değerlendirmenizle birlikte 2023 yılı için ihracat hedefleriniz ve yeni yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

2022 yılının hedeflerinin belirlenmesinde  her ne kadar bulunmamış olsakta yılın ikinci yarısında operasyona dahil olarak hedef gerçekleşmelerine katkıda bulunduğumuzu ifade edebilirim. 2022 yılının üretim kapasitesinin ve üretilmiş ürünlerinin tamamının satışı gerçekleştirilerek, hedeflerimizi tutturmuş olduk. 2023 yılının ilk çeyreğini ise yıkıcı bir afet yaşamamıza rağmen hedeflerimizin üzerinde bir gerçekleşme ile kapattık. İhracat departmanımızda bir yol haritası belirledik ve bazı yatırımlarda bulunduk. Bunun sonucunda ise 3 ülkeyi daha sürekli ihracat yapılan ülkeler arasına katarak 25 ülkeye ulaştık. İç pazarda ise 56 ilde olan bayilik yapımızı 65 ile çıkardık.

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Mega Yalıtım olarak sürdürülebilir ve yenilenebilir enerjiye önem veriyoruz. Günümüzün en büyük maliyetinin enerji olduğunu varsayarsak sektör paydaşlarından biri olarak yenilenebilir teknolojilerin sektörümüzde daha fazla yer almasını istiyoruz ve bu yönde çalışmalar yapıyoruz. Firma olarak da bu konuda projeler geliştiriyor ve sürdürülebilirlik çalışmalarımıza devam ediyoruz. Personelimizden üretim ve yönetim süreçlerine kadar tüm proseslerde sürdürülebilirlik odaklı çalışmalarımız bulunuyor. 

Etiketler:

#megayalıtım #yalıtım #doğalafet #teknoloji

Paylaş:
İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN
Our site uses cookies. Learn more about our use of cookies: cookie policy

Sign Up for Our Newsletter